Hubední fanoušek si v kraji většinou na své přijde. I v letošním roce si organizátoři připravili několik novinek. Jinde se zase drží starých dobrých zvyků.

Na Jihlavsku bude největším letním hudebním festivalem Vysočina fest, který se bude konat od 7. do 9. července v Jihlavě. Organizátoři dlouho návštěvníky napínali s hlavní hvězdou tohoto ročníku festivalu. Až 1.února odtajnili, že jím bude kapela Kabát. Skupina se vrací do Kraje Vysočina po pěti letech. Formace na festivalech jen tak nevystupuje, proto jsou organizátoři rádi, že se jim Kabáty podařilo ulovit, a slibují velkolepou show, plnou světelných a pyrotechnických efektů. Koncert je naplánován na pátek 8. července od 21 hodin. Multižánrový kulturní festival Vysočina fest přilákal loni do krajského města více než dvaadvacet tisíc návštěvníků.

V Třebíči bude tradičně první červnový víkend patřit Zámostí. Dvacátý ročník kultovního festivalu se uskuteční 3. a 4. června. Organizátoři již zveřejnili řadu vystupujících. Na hlavním pódiu vystoupí například Tata bojs, Mňága a Žďorp nebo Vltava. V tanečním stanu roztančí návštěvníky PSH, WWW nebo DJ Witch. Krom toho multikulturní festival Zámostí nabídne jako vždy program Zámostí v modrém, filmy a divadla. „Nejlevnější dvoudenní vstupenky lze zakoupit do konce března," vzkazují pořadatelé.

V polovině prázdnin se tradičně uskuteční Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou, na jejichž programu se pracuje. Uskuteční se od 23. do 30. července. Téma letošního ročníku zní „O pokoře".

Letošní již 18. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Petra Dvorského proběhne na různých místech na Třebíčsku od 6. do 20. srpna. „I letos plánujeme deset koncertů. Přibude nové koncertní místo, zámek Dukovany. Kompletní program zveřejníme na konci dubna," zmínil manažer festivalu Jaroslav Kocurek.

Zahajovací galakoncert festivalu se v sobotu 6. srpna uskuteční v zámecké zahradě v Jaroměřicích nad Rokytnou. „Podařilo se nám získat vítěze loňského ročníku jedné z nejvýznačnějších světových pěveckých soutěží Operalie Plácida Dominga, rumunského tenora Ioana Hoteau, doprovodí jej Moravská filharmonie Olomouc a dirigent Sebastiano Rolli. Festival Petra Dvorského je jediný v republice, který nabízí světové pěvecké hvězdy, laureáty takto významné soutěže na začátku jejich kariéry, českému publiku," poznamenal Kocurek.

Areál zámeckého parku ve Světlé nad Sázavou se počátkem srpna stane již počtvrté místem konání Sázavafestu. Hlavní část programu proběhne ve dnech 4. až 6. srpna na třech pódiích a opět platí, že na Vysočinu dorazí nejen známí a populární čeští, ale i zahraniční interpreti a skupiny. „Letos začínáme již ve středu 3. srpna sólovým vystoupením Lucie Bílé a Kamila Střihavky. Pokud se tato novinka osvědčí, vytvoříme z koncertů předcházejících festivalu tradici," uvedl dramaturg festivalu Pavel Kloupar. „Českou premiéru si odbude sólový projekt M.I.N.E. Markuse Meyna, frontmana známé německé skupiny Camouflage," pokračoval Kloupar s tím, že dalšími zahraničními kapelami budou třeba němečtí Final Stair, rakouští Kitty in a Casket či americká zpěvačka Meg Pfeifferová. Sázavafest nabídne i doprovodný program. Spisovatel Michal Viewegh přečte ukázku z připravovaného románu Dva muži ve člunu, který vyjde na podzim. Ze své nové knihy bude číst bavič Lukáš Pavlásek. Hudební divadlo Karlín se zase blýskne projektem Deset let nad vodou, který přinese vystoupení zpěváků s živým orchestrem a ukázkami z muzikálů.

Festival folkové, country, ale především hudby tak uvádí Horácký džbánek pořádající Kultura Žďár nad Sázavou. Letos se koná již třicátý čtvrtý ročník, na který se sjíždějí návštěvníci z celé republiky. „Džbánek vychází z folku a country, a právě z jejich fanoušků se tradičně většina publika deleguje," říká ředitelka Kultury Žďár Marcela Lorencová. Publikum je spíš konzervativní, pořadatelé ale přesto k folkové klasice přidávají „něco navíc" vždy se snaží program osvěžit něčím novým. „Experimentujeme zpravidla s interprety trošku z ‚popíku', kteří ale k folku inklinují," dodává Věra Sedláková z Kultury Žďár.

Návštěvníci však na Džbánku nehledají jen hudbu, přicházejí zároveň za jedinečnou atmosférou, kterou je festival proslulý. Hodně k tomu přispívá místo, kde se Džbánek koná. „Zámecké nádvoří je plné zeleně, ze všech stran chráněné, je to ideální prostor," připomněla Lorencová. Navíc hudbu vždy doplňuje doprovodný program.

Klidnější akce s nočními sejšny

A tak trochu jiný festival, jak říkají samotní organizátoři, se již pošesté uskuteční v obci Kaliště na Humpolecku. Milovníci folkové a country hudby se na FolKališti v areálu chalupy Na Bělici sejdou v pátek 3. června a zdrží se tam do soboty. Hlavní scéna bude tentokrát patřit například Nezmarům, Žalmanovi a spol., Corpusu Delicti, Slávku Janouškovi, Marien či Lokálce. Loni pořadatelé festivalu vsadili i na druhou scénu, kterou pojmenovali Totem. Po loňské úspěšné premiéře se Totem letos dočká reprízy. V sobotu dopoledne před začátkem programu na hlavní scéně se díky němu představí mladí a začínající muzikanti.

Od počátku vzniku festivalu se jeho pořadatelé, jejichž řady čítají na padesát dobrovolníků, snaží dělat vše tak trochu jinak. Usilují o klidnou akci v přátelském prostředí bez zátarasů a zákazů. Nečekají tisícovku návštěvníků a jejich cílem není uspořádat co možná největší festival. Originální je i strava, na které si hosté můžou pochutnat, neboť Na Bělici se prodávají domácí dobroty. Populární jsou i takzvané noční sejšny, kdy se po skončení oficiálního programu sedne k ohýnku, vezme se kytara a hraje se a zpívá až do ranních hodin. Loňský ročník festivalu FolKaliště byl nominován do krajské soutěžní ankety Zlatá jeřabina 2015. Zájemci pro něj mohou hlasovat do konce března.