Pokud vše půjde podle plánu pořadatelů, v neděli nad ránem nezůstane na louce po návštěvnících ani kousíček plastu. „V minulých letech jsme odpad z festivalu poctivě třídili, ale to bereme jako naprostý základ a věděli jsme, že je potenciál jednorázové plasty omezit úplně,“ říká za organizátory David Šťastný. U piva je to jednoduché, vratné zálohované kelímky fungují na řadě jiných akcí. Co se jídla týče, u něj se použijí papírové tácky a dřevěné příbory. Největší oříšek však nastal u malých kelímků na víno nebo panáky. „I tady jsme nakonec našli řešení - snadno kompostovatelné papírové kelímky. A měli jsme štěstí, že nám s celým řešením finančně pomohla Jaderná elektrárna Dukovany,“ dodal Šťastný.

Nápoj ve vratném kelímku nebo jídlo na papírovém tácku přímo u stánku nezaplatíte mincemi a bankovkami, ale čipem, který bude součástí festivalové pásky. Bezkontaktní platby jsou další velkou novinkou Zámostí. Návštěvníci si čip u vstupu nabijí libovolnou částkou a v areálu vše kupují skrz něj. Pokud peníze dojdou, dá se čip opět nabít.

Václav Pajurek: Příliš řídké nebe.
Brazilský kulturní časopis představil skupinu Stir up

Třetí větší novinkou bude MINT Market a návštěvníci na něm najdou více než čtyřicet prodejců s pestrou nabídkou svěží módy, šperků, designu a gastronomie. Zámosťácká tržnice se rozprostře na Žerotínově náměstí v sobotu od 11 do 19 hodin. Na tom samém místě pak v oba dva festivalové dny vstoupíte do Zámostí v modrém, které jedinečným způsobem oživí třebíčskou Židovskou čtvrť.

Zámostí samozřejmě nabídne širokou paletu skvělých muzikantů, na louce pod zámkem zahrají Tata Bojs, Wohnout, Emma Smetana, Katarzia, Kapitán Demo, Prokop Andršt Hrubý trio, Zatrestband, Cirkus Brothers, Květy a řada dalších. Ve stanu se potom představí Gleb, Smack, Maniak, DJ Wich či Ventolín

Vstupenky

Předprodej vstupenek na Zámostí je v plném proudu. Lístky se dají koupit online přímo na webu www.zamosti.cz, fyzicky potom v copy centru Kapucín na Blahoslavově a hudebních nástrojích Mijovič na Karlově náměstí.

Most přes železnici u třebíčské nemocnice je v havarijním stavu.
Práce většinou za provozu vlaků: Zakrátko vypukne stavba mostu