Organizátoři festivalu se budou snažit oslovit širokou veřejnost, i proto bude první den nového školního roku věnován pohádkovým příběhům.

Třebíčský operní festival (TOF) začne v sobotu pouliční hudbou třebíčských, ale i zahraničních umělců. „Půjde zároveň o propagaci a pozvánku," poznamenal Roman Válek, významný český dirigent, který je uměleckým ředitelem festivalu. Sobotní večer se ponese ve znamení oficiálního zahájení, o což se postarají představitelé města a také Adam Plachetka, který je opět patronem třebíčské opery. „Jsem poctěn, že jsem se jím mohl stát. Těším se na program s velkým orchestrem a sborem," řekl Plachetka, který patří mezi nejuznávanější barytonisty u nás i ve světě. „Lidé se mohou těšit na absolutní světové operní špičky až po tu novou, nastupující," odkázal starosta Třebíče Pavel Heřman na patrona festivalu.

Vrcholem bude nedělní recitál Adama Plachetky v bazilice, kde zazní výběr z árií Georga Friedricha Händela v doprovodu Czech Ensemble Baroque a pod taktovkou Romana Válka. Pro Supraphon bude z koncertu natočeno CD v produkci Třebíčského operního festivalu.

Pondělí bude patřit rodičům a dětem, kteří budou moci v divadle Pasáž zhlédnout dvě opery s pohádkovou tematikou Červenou karkulku a Perníkovou chaloupku. „Jedním ze záměrů festivalu je oslovit příznivce operní kultury, ale také děti a širší veřejnost," upřesnil Válek.

Ve stejných prostorách se v úterý odehraje Koncert rodáků s Libuší Pančochovou, která z Třebíče pochází.

Festival bude zakončen koncertem v kostelu v rakouském městečku Gross Siegharts, se kterým festival navázal spolupráci. „Rádi bychom tam Třebíč prezentovali židovskou hudbou," doplnila organizátorka festivalu Johana Obršlíková.

Program TOF

1. 9., dopoledne, Karlovo nám.

- Hudba v ulicích (město ovládnou pouliční muzikanti a šasci);

1.9., 20.30 hod, Karlovo nám.

- Zahájení festivalu (operní rej a operní ohňostroj);

2. 9., 17 hod, Bazilika sv. Prokopa

- Recitál Adama Plachetky (výběr z árií G. H. Handela);

3. 9., 15 hod, Foyer divadla Pasáž

- Operní odpoledne pro rodiče s dětmi (Červená karkulka a Perníková chaloupka);

4. 9., 18 hod, Foyer divadla Pasáž

- Koncert třebíčských rodáků

7. 9., 18 hod, Zadní synagoga

- G. Rossini: Příležitost dělá zloděje;

8. 9., 18 hod, Gross Siegharts

- Koncert v Gross Siegharts (židovská inspirace).

KAMIL ČERNÝ