Kromě nadupaných vystoupení se zájemci mohou těšit také na bohatý doprovodný program. To vše milovníky hudby čeká již 12. srpna od čtrnácti hodin odpoledne. „Vstupenky si mohou zájemci již nyní koupit v předprodeji, a to buď elektronicky nebo v brněnském Black vinyl bazar. Za jednu vstupenku zaplatí lidé v předprodeji sto padesát korun, na místě pak dvě stě korun,“ upřesnila marketingová manažerka festivalu Sabina Coufalová.

Hlavním cílem festivalu Okolojeles je pokračovat dál v tradici oživování kulturního prostředí Vysočiny. „Chceme přinést obyvatelům Vysočiny kvalitní hudební zážitek a zároveň je zapojit do programu festivalu skrze doprovodné aktivity, a tím oživit místo příjemnou a pestrou zábavou, se kterou se na běžných zdejších akcích nesetkají,“ vysvětlil jeden ze zakladatelů festivalu Tomáš Palát.

Spolu se změnou místa konání došlo i k povýšení dramaturgické linky festivalu, diváci se mohou těšit na jména, která zasahují jak do tuzemské, tak zahraniční alternativní hudební scény. Během celodenního programu se na pódiu představí české uskupení B4, které unikátně spojuje undergroundové skladby za použití historických analogových nástrojů. Výsledkem této kombinace jsou psychedelické elektronické zvuky obalené do vesmírných efektů chrčení.

Zdroj: Youtube

Publiku se představí také společný projekt manželů a písničkářů Iamme Candlewick a Jakuba Čermáka pod názvem Iamme & Cermaque. Jejich tvorba je typická tajuplným heavy-soulem a vyniká básnickými texty Jakuba a magickým zpěvem Iamme. Společné představí desku Gravitace, která je inspirována společným cestováním po Evropě.

Hlavní pondělní program nabízel rozsáhlou suitu Beránci a vlci. Účastnilo se jí 25 muzikantů.
VIDEO: Nejlepší muzika hraje u stánků s pivem

Manželský pár vystřídá na pódiu tříčlenná skupina Kochlea z Brna. Divákům představí svou instrumentální tvorbu vycházející z post-rocku a nu-jazzu, hudba je charakteristická zádumčivou melancholií. „Pro co nejširší záběr alternativních kapel byla vybrána do programu i nestárnoucí undergroundová stálice Čočka. Jsou to trochu hipíci, trochu agropunk a hlavně romantické duše, jejichž každé vystoupení je originál,“ sdělila Coufalová.

Večer ukončí kombinace polsko české dvojice Wojciecha Kucharczyka a Jakuba Adamce. Ve společném vystoupení poprvé navážou na své předchozí působení v kapele The Complainer & The Complainers.

Kromě hudebních vystoupení je připraven i doprovodný program s přesahem. „Za nejvýraznější lze označit forest art, tedy výtvarné a světelné intervence místních umělců do lesního prostředí. Ekologický a sociální záběr festivalu podpoří organizátoři pořádáním blešáku a přednáškami místních neziskových organizací. Potěchu z krásy přírody doplní padání hvězd, které bude nejintenzivnější právě v den festivalu,“ uzavírá Coufalová. Festival je Baby Friendly, což znamená, že rodiče mohou vzít své děti s sebou, navíc děti do dvanácti let mají vstup zdarma.

Festival Okolojeles finančně podpořila Nadace Život umělce.

Ivana Říhová

Daniel Meron u hrobu svého předka na židovském hřbitově v Třebíči.
Hrob na židovském hřbitově má posvátnou moc, věří Daniel Meron