Festival do Třebíče dorazí ve čtvrtek 17. března a potrvá do neděle. Zahajovacím snímkem bude v sále hudebního oddělení Městské knihovny Třebíč od 17 hodin film Pomozte najít Sunila Tripathiho z programové sekce Moc médií. Právě o něm přijede besedovat první host festivalu Erik Tabery.

Druhým promítaným dokumentem bude Model pana starosty. „Ten diváka zavede do maďarské vesnice Érpatak, kterou řídí ultranacionalistický starosta způsobem, který zahrnuje řád, kontrolu a disciplínu," popsala organizátorka Jana Dvořáková.

Páteční snímky se výrazně dotknou letošního ústředního tématu, kterým je hledání domova. Nejprve promítnou německý dokument Café Walduft a následně vítězný snímek pražské části festivalu Syrská love story. Na besedu dorazí zakladatel iniciativy Česko vítá uprchlíky Tomáš Jungwirth a dobrovolník Milan Votypka.

„Takzvaná migrační krize nám ukázala hodně, především o nás samotných. Tímto směrem se letos vydáme i na Jednom světě a prozkoumáme domov z mnoha úhlů pohledu. Během sledování stovek filmů a přípravy kampaně jsme si například uvědomili, že domov nelze zobrazit. Je to komplex řady hodnot, a ne jen oblíbené bačkory," uvedla ředitelka festivalu Hana Kulhánková.

Součástí sobotního programu bude kromě promítání snímků Švédská teorie lásky a Mallory také afterparty, na níž zahraje frontman kapely Květy Martin Evžen Kyšperský. Ta se uskuteční v restauraci Trumpetka, kam se přesune také promítání snímku Heleny Třeštíkové Mallory.

Tématem nedělního promítání bude Ukrajina. Od čtyř hodin odpoledne se bude v třebíčské městské knihovně promítat snímek Zajatci. O něm budou návštěvníci moci diskutovat s europoslancem a někdejším válečným zpravodajem Jaromírem Štětinou. Závěrečný film se jmenuje Bábušky z Černobylu a ukáže domov z jiného úhlu pohledu.

Po Třebíčském promítání dorazí v dalších dnech festival i do dalších částí Kraje Vysočina. Od 31. března do 3. dubna dorazí do Pelhřimova a od 8. do 10. dubna do Havlíčkova Brodu.

Z programu

17. března

Pomozte najít Sunila Tripathiho (17 hodin)

Model pana starosty (20.00)

18. března

Café Waldluft (17.00)

Syrská love story (20.00)

19. března

Švédská teorie lásky (16.00)

Mallory (19.00)

20. března

Zajatci (16.00)

Bábušky z Černobylu (19.00)