Cédéčko vznikalo tři roky. Mapuje tvorbu souboru od roku 2006 do současnosti a zachycuje i personální změny v obsazení kapely. Představuje se na něm celkem šest muzikantů; poněkud kuriózní je, že se při nahrávání nikdy nesešli všichni najednou. H-Quartet hrál v této kompletní šestičlenné sestavě poprvé až letos v září na Loučení s létem na sokolském stadionu v Třebíči.


Kapela se prezentuje jako folková. Původně akustický soubor vykrystalizoval do dnešní elektroakustické podoby. „Možná i z toho důvodu se o nás na různých festivalech mluví jako o kapele folkrockové, ale ono to škatulkování vcelku nikam nevede. Písničky se buďto líbí, nebo ne,“ říká kapelník Jaromír Janata.


Repertoár souboru tvoří písničky zpěvačky a kytaristky Hanky Hložkové a kapelníka Jaromíra Janaty. Mnohé se dají hrát jen tak s kytarou, jiné stojí na aranžmá pro plné nástrojové obsazení.


H-Quartet vznikl v pondělí 23. srpna 2004 v devět hodin ráno, původně jako doprovodná kapela písničkářky Hanky Hložkové. Ta své písničky píše od raného mládí. Přestože je v kapele vytížená tak říkajíc na plný úvazek, zvládá i celou řadu sólových vystoupení. „Na svých sólových vystoupeních mám trochu odlišný repertoár než s kapelou. Některé písničky jsou stejné, ale v jiné úpravě. Většinu repertoáru tvoří ale písně, které s kapelou neuslyšíte,“ vysvětluje.


Kompletní H-Quartet hraje od května letošního roku v pozměněné sestavě. Zatímco se flétnista souboru Petr Matoušek věnoval studiu v Moskvě, objevil se v kapele nový člen, hráč na klávesy Petr Bohuslav.


„Kapela drží pohromadě nejen hudebně, ale i lidsky. Je to prostě výborná parta kamarádů, a to i přesto, že H-Quartet je vlastně kapela dvougenerační. Toho si cením,“ svěřuje se kapelník Janata.


H-Quartet vystupuje převážně v komornějším prostředí čajoven a klubů, ale také na festivalových pódiích. Několikrát se představil na festivalu Folkový špíz v Náměšti nad Oslavou, který pořádá třebíčský písničkář Pavel Pokorný. Kapela si zahrála i na celé řadě dalších festivalů, z nichž největším úspěchem je pozvání na Bruntálské indiánské léto.


Kapela již nyní přemýšlí o dalším CD a chystá se zkoušet nové písničky. Připravuje také akustické verze svých skladeb. „Vzhledem k tomu, že kapela je stále objemnější a hlučnější a už se jen těžko může vejít do čajoven a klubů bez aparatury, máme v plánu udělat některé písničky v poněkud štíhlejším obsazení tzv. unplugged, abychom mohli i nadále koncertovat v komornějších prostředích, kde máme řadu příznivců,“ popisuje Janata.


Nové CD, které obsahuje devět nahrávek a jeden bonus, skupina pokřtí v pátek v 19 hodin ve Studiu ZŠ Na Kopcích v Třebíči. Kromě H-Quartetu zahraje také Pavel Pokorný a Vláďa Langer ze Znojma.