Filmový festival Jeden svět před týdnem skončil v Praze a rozběhl se do dalších tří desítek měst po celé republice. Příští týden zavítá také do Třebíče. „V našem městě se bude konat již potřetí," řekl organizátor Pavel Mikoláš.

Festival potrvá od pondělí do středy a má dvě části. Dopoledne jsou promítání určená školám. „Mladých lidí i škol, které se chtějí zúčastnit, přibývá," oznámil Mikoláš.

Podle další organizátorky, studentky gymnázia Jany Dvořákové jde o snímky, které se do běžné distribuce nedostanou. „Toto je jediná šance, jak je vidět. Nejsou to typické nudné dokumenty, ale jedná se tam o lidská práva a aktuální problémy u nás i ve světě," řekla Dvořáková.

Na tři večery jsou připraveny vždy dva filmy pro veřejnost. V pondělí bude tématem fairtrade a společensky odpovědné nakupování.

Po slavnostním zahájení se bude promítat film Doba slevová. Režisér Frédéric Brunnquell v dokumentární road movie pátrá, proč je možné si letenku koupit za pár korun a proč jsou produkty v supermarketu tak levné. Zjišťuje, že příčinou jsou nízké platy a podmínky práce hraničící s vykořisťováním. Následovat bude „fairtradeový" snímek Podezřelá čokoláda.

Úterní večer bude patřit českému dokumentaristovi Ivo Bystřičanovi, respektive jeho filmům Dál nic a Mých posledních 150 tisíc cigaret.

První dokument ukazuje nefunkčnost státu na příkladu nedostavěné dálnice D8. V druhém filmu pomocí deníkových záznamů zachycuje svůj boj se závislostí na cigaretách.

„Já se nejvíce těším na snímek mých 150 tisíc cigaret. Na besedu přijede režisér Ivo Bystřičan, který dokáže o filmech skvěle mluvit. Nejde o film jen pro kuřáky nebo ty, co se snaží s kouřením přestat. Ale je pro všechny, kteří chtějí vědět, jak funguje byznys kolem cigaret. Ten funguje tak, že naláká mládež, která pak kouří celý život," láká Dvořáková.

První středeční film nás zavede do Tibetu. Popis filmu Tibet oheň v zemi sněhu zní: „Čínské represe dohnaly Tibeťany v posledních letech k radikální formě protestu sebeupalování. Od roku 2009 se upálilo již asi 120 Tibeťanů."

„Váhali jsme, zda film zařadit, ale přesvědčila nás děvčata z gymnázia, která s námi spolupracují od loňského roku," okomentoval Pavel Mikoláš.

„Myslím si, že je velice důležitý, protože festival je o lidských právech. Tento je právě o tomto tématu a je aktuální," vysvětlila Dvořáková.

Program Jeden svět v Třebíči

Pondělí 24. března

17.00 Slavnostní zahájení a informace k předání certifikátu Fairtradové město Třebíč

Doba slevová

Frédéric Brunnquell

52 minut, Francie, 2012

19.00 Podezřelá čokoláda

Miki Mistrati

45 minut, Dánsko, 2012

Beseda na téma Fairtrade a Společensky odpovědné nakupování

Úterý 25. března

17.00 Dál nic

Ivo Bystřičan

75 minut, Česká republika, 2013

19.00 Mých posledních 150 tisíc cigaret

Ivo Bystřičan

52 minut, Česká republika, 2013

Beseda s režisérem Ivo Bystřičanem.

Středa 26. března

17.00 Tibet - Oheň v zemi sněhu

Gyatso Losang, Dondhon Namling, Amish Srivastava

57 minut, USA, 2013

18.30 Projekt Příroda

David Bond

78 minut, UK, 2013

Všechny filmy se promítají v kině Pasáž. Vstupné je 70 korun.