Od 9. září si je budou lidé moci na vlastní oči prohlédnout v Domě Gustava Mahlera. Výstava v krajském městě potrvá do 7. listopadu. Vernisáž výstavy bude neveřejná.

Převoz i samotnou instalaci děl bude pod dohledem policie a ostrahy. Celý objekt je navíc chráněn eletronicky. Kromě elektronických čidel jsou na místě i bezpečnostní kamery, bezpečnostní dveře, mříže a další.

Hodnota vystavených děl je nevyčíslitelná. Pojišťovací cena je pak přibližně 650 tisíc euro.

K vidění bude část Picassovy tvorby, kterou ovlivnily býčí zápasy a minatauři. Vzácné exponáty, které krajskému městu poskytlo muzeum umění v německém Heidenheimu, ještě v Čechách k vidění nebyly.

„Vystaveny budou především grafiky, kresby, lepty, suché jehly a dobové reprodukce plakátů,“ uvedla náměstkyně primátora Irena Wagnerová.

Těšit se mohou návštěvníci konkrétně na díla Mínótauros s pohárem v ruce a mladá žena, Mínótauros útočící na amazonku, Tři ženy a toreador, Býk vyráží ze stáje do arény a Pikador a býk a další.

Kromě samotné výstavy organizátoři připravili i celou řadu doprovodných akcí. Divadlo Ungelt zahraje například v Horáckém divadle představení Picasso v hlavních rolích s Vilmou Cibulkovou a Milanem Kňažko.

Celkové náklady na ojedinělou výstavu město odhadlo přibližně na 1,2 milionu korun. Jihlava na akci dostala půlmilionovou dotaci z ministerstva kultury.

„Výnosy z výstavy by se podle předpokladů měly pohybovat kolem půl milionu korun,“ doplnila Martina Kotoučová z jihlavského magistrátu.

V této částce je kromě vstupného zahrnut i prodej celé řady propagačních materiálů.

Vstupenka na výstavu bude stát 120 korun.

Na Pabla Picassa do Jihlavy lákají mimo jiné billboardy na dálnici i celostátní inzerce.