Celkový vyšší počet návštěvníků ovlivnilo otevření nové prohlídkové trasy Apartmán hraběte Haugwitze na zámku v Náměšti nad Oslavou a zvýšená návštěvnost na zámku v Telči. Sdělila to mluvčí NPÚ v Českých Budějovicích Jirka Skořepová.

Hrad Lipnice, zámek v Jaroměřicích nad Rokytnou a poutní kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou měly loni návštěvnost v porovnání s rokem 2012 nižší.

Zámek v Telči na Jihlavsku si dlouhodobě udržuje postavení nejnavštěvovanější památky ve správě NPÚ v kraji. Razantní meziroční zvýšení návštěvnosti telčského zámku má na svědomí zejména zpoplatnění vstupu na zámecké nádvoří. „Poplatky se vybíraly pouze v červenci a srpnu. Zavedli jsme je proto, že v minulosti většina cestovních kanceláří zavedla své klienty zdarma pouze na nádvoří a tam jim jen přečetla některé informace o zámku," řekl kastelán Bohumil Norek.

Zájem turistů o telčský zámek je podle kastelána také důsledkem dlouhodobé orientace na rodiny s dětmi. Loni zámek nabídl dětem výstavu Jak se budí princezny aneb Zámkem po stopách filmové pohádky.

Návštěvníci vidí, jak šlechta bydlela

Nová prohlídková trasa nazvaná Apartmán hraběte Haugwitze se na zámku v Náměšti nad Oslavou otevřela loni 1. června. Připomíná způsob života posledních majitelů náměšťského zámku, Jindřicha Haugwitze a jeho manželky Alice, na počátku 20. století.

Současná podoba osmi místností v přízemí jižního křídla zámku není podle jedné z autorek trasy Zuzany Vaverkové z NPÚ úplně přesnou rekonstrukcí původního stavu. „Vychází však z dobových fotografií a popisů z období před přestavbou zámku na letní sídlo prezidenta Edvarda Beneše," uvedla Vaverková. Apartmán hraběte Haugwitze zahrnuje předpokoj, malou jídelnu, hudební salon, ložnici a pracovnu, klubový a kulečníkový salon.

Státní hrady a zámky od 1. ledna 2013 spravují čtyři územní pracoviště se sídly v Praze, Českých Budějovicích, na Sychrově a v Kroměříži. Českobudějovické pracoviště NPÚ kromě 13 hradů, zámků a klášterů v jižních Čechách nyní spravuje také pět objektů na Vysočině, z toho dvě památky UNESCO, a 11 objektů v Plzeňském kraji.