Podle něj jsou letošní vína typická pro sádeckou vinici, nechybí jim totiž kořenitost ani svěžest. „Z mého pohledu patří mezi náš lepší průměr, ale není to náš nadprůměr. Prostě každý ročník je jiný, o tom je vinařství,“ mínil.

Zájemce o košt zve na 18. nebo 19. prosince přímo do vinice. Vždy od 17 hodin společně projdou dvěma sklepy, dále kolem révových keřů k obrovskému kládovému lisu a se sklenkou v ruce si zazpívají s cimbálovou muzikou Lhotár z Velkého Meziříčí. „Každý si také odnese nějaké to víno domů,“ dodal Lubomír Lampíř.

Celý program vyjde každého na 350 korun. Rezervovat si jedno z posledních několika míst lze na telefonním čísle 602 721 625 nebo e-mailu lampir.lubomirseznam.cz.

Publikace připomíná kouzlo staré železnice.
Nové regionální knihy potěší milovníky vlaků, přírody i historie

Podle sádeckého vinohradníka to bude pro každého účastníka chvilka zklidnění a zpříjemnění předvánočního času. „Vždyť člověk by se měl občas zastavit, a to nejen před svátky. Když je to navíc se sklenkou vína…,“ usmál se Lubomír Lampíř.

Kromě dobrých mladých vín z letošní sklizně mu dělá radost a vlastně také starost asi 800 kilogramů hroznů odrůdy Sauvignon, které ještě na keřích zůstávají. Už brzy by z nich mohlo vzniknout vzácné ledové víno. Podle Lampíře jím letos disponuje pouze sedm vinařství na Moravě. „Mohli jsme se k nim přidat, ale nastupující mrazy jsem před týdnem podcenil a nesbírali jsme, i když sedm stupňů pod nulou, což je pro sběr ledových hroznů potřeba, bylo,“ připomněl.

Teď mu nezbývá nic jiného než čekat na další podobně silný mráz. Čím později však nastane, tím pro víno i vinohradníka hůře. „Teď je kvalita hroznů vynikající, ale určitě taková nebude až třeba do února. Ještě než silnější mrazy přijdou, navíc můžeme o hrozny přijít. Třeba kvůli kosům, kteří si jich už brzy určitě všimnou,“ poznamenal Lubomír Lampíř.

Balónky s vánočními přáníčky vyslaly k nebi děti v Jaroměřicích nad Rokytnou.
Balónky s vánočními přáníčky putují k nebi