Dočekal je vedle vlastní výtvarné činnosti aktivním historikem umění a recenzentem uměleckých výstav nejen na Vysočině. Vydal tři knihy rozhovorů s tvůrčími osobnostmi, již pátým rokem je čteným internetovým blogerem s výhradní uměleckou tematikou. V poslední době na sebe upozornil účastí na mezinárodní surrealistické výstavě v Santiagu de Chile a zařazením jeho stati k poválečné historii surrealismu do e-knihy, která bude vydána začátkem letošního léta v Brazílii.

Aktuální třebíčská výstava Dočekalových výtvarných prací má název V háji (a nad hájem). V doprovodné tiskovině autor píše: „Háj je příjemné místo. Občas jsem v rozpoložení, jako bych se v háji nacházel. V tom čase maluji, stříhám a lepím koláže. A být pomyslně nad hájem, v modru a jasu, je konejšivé. Vidění z nadhledu srovnává nivó pozemských věcí.“

V tomto roce jsou před jubilantem Dočekalem ještě dvě účasti na výstavách v Mohelském mlýně. V květnu to bude uvedení nové tvorby všech třinácti současných členů surrealistické skupiny Stir up, k níž od loňského podzimu Dočekal patří, a v červnovém termínu bude třetina galerijní plochy bývalého mlýna věnována výběrům z tvorby pěti nových členů skupiny. Z Třebíče (a z Třebíčska) jsou to Gabriela Kopcová, Jan Dočekal a Martin Hronza.