„Každoročně pořádáme v Budějovicích přehlídku dechových hudeb. Vzhledem k tomu, že přehlídka se letos uskutečnila ve stejném termínu jako celostátní soutěž Zlatá křídlovka nemohl v Besedě vystoupit tradiční účastník, dechová hudba Dubňanka, která právě v této přehlídce soutěžila,“ sdělila ředitelka Městského kulturního střediska Beseda Jaromíra Hanáčková. V konečném pořadí skončila Dubňanka v hodnocení poroty na třetím místě. Diváci však měli jiný názor, u nich to dechovka z Vysočiny vyhrála na plné čáře.


Dechová hudba Dubňanka je složena z velké části z amatérských hudebníků, kteří se spojili z dvou rozpadlých souborů, Budějovanky a původní Dubňanky. „Zůstali jsme věrni původnímu názvu, i když z Dolních Dubňan na Moravskokrumlovsku už v dechovce nikdo nehraje. Byl to vžitý název a měnit jej bylo zbytečné,“ osvětlil kousek historie Miroslav Kratochvíl, hráč na křídlovku.


„Na svatého Václava zahrajeme obyvatelům Budějovic k dobré sváteční pohodě. Na repertoáru máme převážně moravské lidové písničky doplněné o lidovky z Čech,“ upřesnil Kratochvíl.


Svátek patrona země si o víkendu připomínají nejen v Moravských Budějovicích. Na Sádku budou od dnešního dne až do úterý 28. září probíhat tradiční Svatováclavské hody.


V Kojeticích na Moravě je připravena pouť. Kromě tradičních atrakcí a zábav se pouťového veselí zúčastní i hosté z Kojetic u Prahy. Pouťové veselí bude na Václava probíhat například i v Předíně.