Právě v duchu otevřenosti se čtenářům se k akci připojila knihovna v Okříškách. „Ráda každému umožním navštívit knihovnu a prohlédnout si knihovní fond, který čítá přibližně osmnáct tisíc knihovních svazků,“ zve zájemce tamní knihovnice Radmila Malá.


Knihovna nejsou jen knihy a časopisy


Knihovnu chce navíc představit jako místo, kam není nutné chodit jen kvůli půjčování knih. „Knihovna je otevřená pro všechny. Může přijít vhod i jen jako příjemné prostředí pro odpočinek při vaší procházce, možnost prohlédnout si obrázky, které knihovně věnoval Miroslav Oberreiter, možnost setkávání se s občany navzájem,“ nabízí Malá.


Připraveny jsou i projekty zaměřené na děti. Jde především o soutěž Umím si najít knihu v knihovně? A akci Čteme dětem, kde bude Kamila Bártlová číst ze své knihy Příběhy vlčáka Cézara.


Přiveď kamaráda


Zajímavým nápadem, jak do knihovny přilákat nejen děti, ale i jejich rodiče či kamarády, je akce Přiveď kamaráda, maminku, tatínka, babičku, dědečka… do knihovny. Každý malý čtenář, který přivede někoho nového do knihovny získá při registraci malý dárek.


K projektu se připojí i v Třebíči. „Sice ne v takovém rozsahu jako v předešlých letech, protože v současné době upínáme všechny naše síly k oslavám sto pětadvacátého výročí od založení naší knihovny, které proběhne v dubnu, ale svými akcemi Březen měsíc čtenářů podpoříme,“ řekla Eva Bazalová, zástupkyně ředitelky Městské knihovny v Třebíči.


V tamní knihovně v březnu lákají například na besedu s hispanistkou, novinářkou a spisovatelkou Markétou Pilátovou, která působila jako lektorka češtiny na katedře slavistiky ve španělské Granadě a nyní žije pátým rokem v Latinské Americe.