Vostal o Bělském nyní vydal knihu, kterou pokřtil v pondělí 12. června ve své rodné Třebíči. Nese název Portrétoval anglickou královnu. Ten název je výstižný – i když ne úplně přesný. Franta Bělský je totiž jediný sochař, který portrétoval nejen zesnulou královnu Alžbětu II., ale i její matku, děti a také vnuka, nynějšího následníka trůnu prince Williama. Podoby čtyř generací nejslavnější královské rodiny na světě ztvárnil člověk, který se narodil v Brně a z Československa hned dvakrát emigroval. Tyto, ale i další sochy pro knihu nafotografovala Vostalova švagrová Michaela Vostalová, špičková fotografka, která předtím, než si zařídila fotoateliér, fotografovala i pro různá média – včetně Deníku.

Bohumil Vostal (nar. 1980 v Třebíči)
Absolvent Gymnázia Třebíč a Univerzity Karlovy v Praze.
Nyní zpravodaj ČT ve Washingtonu, předtím v Londýně (2018 – 2022) a Bruselu (2012 – 2017).
V letech 2000 – 2005 externí redaktor české redakce BBC v Praze.

Dokud o něm ale Vostal nepřipravil první pořad, znal Bělského jen málokdo. „Na Frantu Bělského jsem přišel v rámci mé práce zpravodaje České televize v Londýně. Začalo to tím, že jsme měli za úkol připomenout, jak svět zaznamenal sebeupálení Jana Palacha. Když jsem se díval, jak tuto událost zaznamenali v Británii, objevilo se jméno Franta Bělský. Ten vytvořil Palachův pamětní reliéf, který byl v centru Londýna na domě krajanské charity Velehrad,“ vysvětlil třebíčský rodák s tím, že postupně odkrýval další Bělského životní osudy. „Ve stand-upu jsem tehdy zároveň uvedl, že Bělský portrétoval třeba i královnu Alžbětu II. či prince Williama. V tu chvíli jsem si uvědomil, jak je to fascinující. Byl tu český sochař, který portrétoval členy královské rodiny. A když jsme dělali další reportáž o československých vojácích, kteří se z poražené Francie v roce 1940 přeplavili do Anglie, v seznamu těch vojáků byl opět Bělský. Rozhodl jsem se proto, že z Bělského udělám hlavního hrdinu té reportáže – a že opět zmíním, že tento dělostřelec to nakonec dotáhl až ke dvornímu sochaři,“ doplnil.

Bělský byl ženatý s Irenou Sedleckou. Vostal se setkal s její dcerou, která mu poskytla další materiály. „V té chvíli jsem se rozhodl, že z toho uděláme půlhodinový televizní pořad. Bylo to v době pandemie covidu, tak to bylo docela složité. Ale povedlo se, pořad pojmenovaný Portrétoval jsem anglickou královnu byl odvysílán,“ popsal dále Vostal.

František „Franta“ Bělský (1921 v Brně – 2000 Abingdon-on-Thames)
Český sochař.
V roce 1939 jeho rodina uprchla do Británie (Bělský byl židovského původu). Po válce se vrátil do Československa, v roce 1948 opět emigroval. Jeho poslední pražskou zakázkou byla v roce 1947 tvorba pamětní desky pro chrám sv. Cyrila a Metoděje připomínající parašutisty a kněží, kteří zemřeli v souvislosti s atentátem na Heydricha, včetně Jana Kubiše z Dolních Vilémovic na Třebíčsku.
Jediný sochař, který zachytil příslušníky čtyř generací britské královské rodiny od královny matky přes královnu Alžbětu II. a její děti. Poslední z královského dvora, koho portrétoval, byl princ William v roce 1985. Tehdy byly princi tři roky.
Bělský zemřel na rakovinu ve svých 79 letech.

Jenže materiálů o Bělském měl tolik, že se do pořadu všechny vejít nemohly. A proto začal pracovat na knize, kde by Bělského osudy shrnul detailněji. „Bělským jsem se začal zaobírat v roce 2019 a na knize jsem pracoval až do konce roku 2022. Když zemřela královna Alžběta II., byl jsem už zpravodajem ve Washingtonu. Tehdy jsem byl opět povolán do Anglie. V knize se tenkrát upravilo pár vět a tím dostala závěrečnou podobu. Ukončila ji éra této nejdéle vládnoucí panovnice,“ vysvětlil Vostal.