Na Vysočině tak budou moci lidé narazit na básně například v Třebíči, v Jihlavě nebo na Humpolecku.

„Původně jsem přemýšlela o tom, jak dostat mezi lidi svoji poezii. Pak jsem si říkala, že je také spousta klasiků, kteří jsou opomíjeni. A také jsem do toho chtěla zapojit více lidí," vzpomíná Fišerová.

S guerillovým básněním začínala třebíčská rodačka s několika nadšenými přáteli v ulicích, před dvěma roky se pak poprvé ujala vedení poetické scény na multižánrovém festivalu Colours od Ostrava. „Chceme hlavně propojit básníky s hudebníky a dostat poezii mezi lidi," říká.

Spíše než básnířka je Blanka Fišerová mezi lidmi známa hlavně jako divadelnice – píše hry a působí jako dramaturgyně. Proslulou se však stává i díky svému zapálení pro poezii a  hledání způsobů, jimiž by mohli básníci komunikovat se čtenáři.

„Stále hledám možnosti, jak poezii dostat mezi lidi, hledám možnosti k rozvíření diskuse, jak vůbec vydávat poezii. Zda je tištěná poezie pro lidi ještě vůbec přitažlivá, nebo jsou pro ně stravitelnější jiné formy," popisuje nadšeně.

Aby myšlenka přiblížení lidem fungovala, vsadila Fišerová na sociální sítě. „Na Facebooku máme už dva a půl tisíce lidí a ohlasy jsou příznivé. Máme dokonce příznivce i v zahraničí, nedávno se například guerilla uskutečnila i v Brazílii," vysvětluje básnířka, kterou nyní živí zejména práce pro slovenskou televizi.

Guerillové akce pořádá Fišerová přibližně jednou za dva měsíce. Podmínkou je jen přihlášení se na facebookovém profilu skupiny. Kdokoli pak může umístit báseň svou nebo svého oblíbeného autora kamkoli do veřejného prostoru. Snímky jsou pak zveřejňovány na facebookovém profilu skupiny. Sama básnířka už měla své básně například na policejním autě nebo je nenápadně umisťuje mezi maso v regálech supermarketů. „Zatím mě při tom nechytili," směje se.

Co se týče výběru básní, je vše na vkusu jednotlivých účastníků. „Každý si může vytisknout nebo napsat co chce. V žádném případě nechceme hodnotit něčí tvorbu. Naším jediným cílem je propagace poezie jako takové. Chceme básničky dostat i mezi lidi, kteří by si je jinak možná nepřečetli," vysvětluje.

Netradiční guerillové básnění bude podle Fišerové opět součástí festivalu Colours of Ostrava. „Příznivci poezie z Vysočiny ale nemusejí jezdit tak daleko. Jsme již domluveni s organizátory jarního festivalu Nezvalova Třebíč a guerilla bude také na hudebním festivalu Zámostí," slibuje třebíčská básnířka Blanka Fišerová.