V sobotu zahraje v sokolovně k tanci

Do města zamíří mezi dalšími účinkujícími i Petr Fiala, Pavel Koudelka, Martin Knor, Petr Nekuža, Jaromír Mikel a Jiří Tibitanzl, tedy současní členové jedné ze špiček naší pop-rockové scény, kapely Mňága a Žďorp. Ta zahraje k tanci v sobotu od 20. hodiny v jemnické sokolovně.

Hudební skupina z Valašského Meziříčí se už dlouhá léta těší přízni fanoušků i zájmu pořadatelů koncertů a festivalů v tuzemsku i zahraničí. Její vznik se datuje do roku 1987, k samotným prvopočátkům však musíme ještě dál, až do roku 1983. Tehdy v Meziříčí začala zkoušet formace Slepé střevo, založená Petrem Fialou spolu se čtyřmi dalšími mládenci. Působila pouhý rok, někteří členové se i nadále věnovali muzice. Bývalí členové Slepého střeva se ale v roce 1987 dali znovu dohromady a vystoupili poprvé pod novým názvem Mňága a Žďorp.

Zájem posluchačů je brzy katapultoval do čela popularity a o rok později napomohl vydání úspěšného debutového alba Made in Valmez. Dnes má Mňága na kontě celkem dvanáct hudebních nosičů, dvacet pět videoklipů a dvě knižní publikace.

Několikrát stanula na stupních vítězů prestižních cen Gramy a Melodie. Kritikou i diváky byl přijat i celovečerní film režiséra Petra Zelenky Mňága – Happy end. Byla to zrovna tato kapela, která prorazila cestu českým interpretům k firmě BMG, když s ní jako první podepsala v roce 1992 nahrávací kontrakt. V průběhu let došlo ve skupině k mnoha zásadním změnám jak v sestavě, tak v managmentu. Od počátku věrný zůstal pouze lídr a kytarista Petr Fiala.

A kdo stojí ze jejich sobotním koncertem? Tuhle partičku hudebníků na Barchan přivedlo občanské sdružení Free Time Jemnice, organizující volnočasové sportovní a kulturní vyžití dětí a mládeže.