Jeho kapela tak bude doprovázet bratra Františka. Nejspíše až po Nedvědovi bude hrát na půjčené nástroje Robert Křesťan s kapelou Druhá tráva. Na Slovensku přišli o nástroje i zvuk, řeší to na policii v Bratislavě, řekl dramaturg Porty Zdeněk Schwager.

Přehlídka trampské, folkové a country hudby Porta 2007 má za sebou semifinálové koncerty, ze kterých do finále postoupila přerovská skupina Špunt a batelovská folková zpěvačka Klára Šimková. V noci se přidají k závěrečném kolu koncertů finalistů, kteří na Portu postoupili přímo z krajských kol. Nejlepší semifinalisty do finále vybírala porota z druhých míst krajských kol.

Příjemná atmosféra vládne na recitálových koncertech v africké vesnici Matongo v jihlavské zoo, kde se představili účastníci finále. Poslední čtvrtina finalistů začíná koncertovat dnes v 21:00.

Poslední den přehlídky, v sobotu, bude odpoledne patřit opět recitálům v zoo. Od 19:00 nastoupí na podium hlavní scény v letním amfiteátru Nezmaři s Miky Ryvolou a následovat bude předávání cen a galakoncert hostů.

Porta byla letos zlomová nejen proto, že slaví čtyřicetiny, ale také tím, že se po 17 letech sloučila její interpretační i trampská část. Nápad uspořádat festival country a trampské písně Porta vznikl v roce 1967 v Ústí nad Labem, v roce 1990 se přehlídka rozdělila. V polovině září se bude v Ústí nad Labem konat mezinárodní finále Porty.

Diváci si cestu do Jihlavy na Portu zatím hledají. Organizátoři ve městě ale našli dobré zázemí a přízeň magistrátu i kraje. Ve stejném termínu se však v Náměšti na Hané na Olomoucku koná 18. ročník festivalu zaměřeného na folk a world music Zahrada, kde účinkuje 140 kapel.