„Jde o operu spojenou s činohrou. Je to žánr, který by byl v současné době přirovnán asi k muzikálu. A tím, že vznikla v 17. století je pro nás zajímavá tím, že spojuje shakespearovskou činohru s operou francouzského typu,“ vysvětlil umělecký ředitel festivalu a dirigent Roman Válek.

Autor libreta John Dryden nazývá dílo „Dramatickou operou.“

Příběh vypráví o křesťanském králi Britů Arthurovi a pohanském saském králi z Kentu, kteří spolu soupeří o ruku Emmeliny, slepé dcery vévody z Cornwalu. Ve fantaskním příběhu nechybí kouzla ani čaroděj Merlin, kterého hraje třebíčský rodák Miloslav Mejzlík.

Hudbu složil u nás jen velmi málo známý Henry Purcell.

„Jde o velmi krásnou výpravnou hudbu, která je u nás téměř neznámá. Purcell se u nás příliš nehraje. Je takový anglický raný Bach, který využívá u renesanční hudby, francouzské hudby, ale jsou tam i prvky tvrdé anglickoskotské hudby,“ uvedl Válek.

Zavítat na operu King Arthur můžete v pátek v sedm hodin večer do divadla Pasáž. Bát se podle Romana Válka nemusí ani ti, kteří nemají s operou příliš zkušeností: „Tato opera je velice vhodná pro festivaly tohoto typu ve městech, kde opera nežije tak bohatým životem, jako například v Praze či Vídni. Třebíč má výborné a znalé činoherní publikum a právě skrze ni si k dílu může najít cestu.“

Protagonisté jsou dohromady držitelé dvou cen A. Radoka a pěti cen Thálie.