Pravice mluví o nebezpečném zadlužování budoucích generací, levice o potřebě zavést sektorové daně pro velké korporace a hnutí ANO tvrdí, že české finance jsou na tom pořád skvěle.

Trápí vás, že zadlužujeme budoucí generace? Hlasujte i vy v ANKETĚ na konci článku.

„Ptejte se politiků, jestli před volbami planě neslibují nízké daně a vysoké výdaje, když to nebudou moci splnit. Jako ekonom mohu říct, že na stávající velikost veřejného sektoru současné příjmy nestačí,“ uvedl v nedávném rozhovoru Deníku bývalý viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl.

V páté premiérské debatě se Andreje Babiše, Ivana Bartoše a Petra Fialy na tento hlavolam samozřejmě zeptáme. Už nyní však lze nahlédnout do jejich volebních programů, z nichž vyčteme, že spíš než na ověřené ekonomické recepty spoléhají na jakési novodobé finanční perpetuum mobile.

To by mohlo zaručit jak stále rostoucí mandatorní výdaje (penze, dávky, přídavky), tak adekvátní příjmy bez zvyšování daní. Zajisté je možné tisknout stále víc peněz a doufat, že se věřitelé spokojí jen se splácením úroků. Pokud se ale tzv. moderní měnová teorie nestane skutkem, může přijít státní bankrot.

close Dluh anketa info Zdroj: Deník zoom_in

close info Zdroj: Deník zoom_in

Zatímco koalice SPOLU spoléhá na seškrtání vládních výdajů a byrokracie, blok Piráti/STAN aspoň připouští zavedení ekologických daní, zvýšení těch firemních, eventuálně uvalení berní na skladové haly.

Hnutí ANO se hodlá z covidových schodků proinvestovat. „Na příští rok jsme naplánovali investice v rekordní výši 218 miliard,“ uvedl premiér Babiš. Všichni počítají s osekáním daňových výjimek.

Trápí vás, že zadlužujeme budoucí generace? Hlasujte v anketě.