Ten vedl městys i v minulém volebním období. Nyní jeho ČSSD a Zelení volby vyhráli, on sám získal nejvíc preferenčních hlasů. Na základě toho se předpokládalo, že bude starostou i nyní. To potvrdila i schůzka, ke které došlo den před zastupitelstvem. „U nás neděláme koalici či opozici. Prostě se sejdeme, řekneme si, co a jak, všichni zastupitelé můžou navrhnout nějaké změny či říct výhrady. Já na post místostarosty navrhl Ladislava Příhodu z ODS, který byl místostarostou i minule a pracovně jsme si dobře rozuměli. Nikdo proti tomu nic neměl. O to víc mě mrzelo, když se den poté na zastupitelstvu vše změnilo,“ vysvětlil Ryšavý.

Zastupitelé nejdříve prosadili hlasování tajnou volbou. V ní za starostu čtrnácti hlasy opět zvolili právě Ryšavého, pak ale Magda Vyletělová (Okříšky 2030) kromě Příhody navrhla i Radku Malou. Kandidovala za Ryšavého sociální demokracii. V tajné volbě Malá obdržela devět hlasů proti šesti Příhodovým. Vzápětí nato staronový starosta rezignoval na svou funkci. „Ten průběh mě zamrzel, ale nebyl to krok jen kvůli emocím. Museli jsme si říct, jak to vlastně bude dál,“ objasnil Ryšavý.

Kompletní výsledky voleb v Okříškách najdete ZDE: 

Po jeho odstoupení převzala vedení zastupitelstva nově zvolená místostarostka. Nebyla však na tuto roli připravená, a proto využila zákonné možnosti předat řízení schůze nejstaršímu zastupiteli. Tím byl Zdeněk Kubát z KSČM, který vyvolal opětovnou volbu starosty. V ní dostal Ryšavý dvanáct hlasů a opět se stal starostou Okříšek.

K tématu se vyjádřil i lídr strany uskupení Okříšky 2030 Leoš Trojan mladší. „To, že budeme navrhovat paní Radmilu Malou, pan starosta věděl od prvního povolebního jednání. Veřejně jsme to říkali. Tudíž věděl, komu našich pět hlasů za Okříšky 2030 a jeden hlas za KSČM padne. Takhle to vypadá, že ho podfouklo celé zastupitelstvo, což není pravda. V předvečer voleb měli mítink ČSSD a Zelení s ODS a KDU ČSL. My na tento mítink s KSČM přizváni nebyli, a tudíž nevíme, co bylo ujednáno a řečeno,“ prohlásil Trojan.