Meč byl součástí jednoho z hrobů, které našli v roce 2015 na severovýchodním pobřeží Papa Westray na skotském souostroví Orkneje. Odkryty byly hned dva hroby s lidskými ostatky. V prvním archeologové objevili vzácnou vikingskou pohřební loď, ve druhém pak velké množství zbraní. Jednou z nich je zkoumaný meč, kromě něj našli i zachovalý opasek a šípy.

Kostra ukřižovaného muže, nalezená v Anglii
Mimořádný nález. Archeologové objevili v Anglii kostru muže, byl ukřižovaný

Podle archeologů ze sdružení Historic Environmental Scotland (HES) se jedná o významé naleziště. V současné době archeologové zkoumají nálezy, které na místě odhalili. „Abychom zachovali co nejvíce důkazů, vyzvedli jsme meč i s kusem zeminy a transportovali jej laboratoře, kde ho forenzně zkoumáme,“ sdělil výzkumný tým.

Meč byl silně zkorodovaný, proto jej bylo nutné prozkoumat rentgenem. Ten ukázal, že jde o typ těžkého meče, který se používal v 9. století. Nazýval se Mayback a je to meč Pedersenova typu D, který patří  mezi nejtěžší vikingské zbraně.

Metrový meč pocházející z dob křížových výprav, který našel potápěč na mořském dně u pobřeží Karmelu.
OBRAZEM: Moře vydalo opravdový poklad, 900 let starý křižácký meč

Rentgenové paprsky odhalily i bohatě zdobenou záštitu. K jejímu ozdobení využili různé kovy, které spolu kontrastovaly a tím vytvořili vzor, který se podobá včelím plástvím. „Tato zbraň by mohla vyprávět mnoho příběhů,“ míní odborníci. „Meč je tak křehký, že ještě ani nevíme, jak vypadá zespodu. Věříme, že se naše porozumění tohoto nálezu bude ještě podstatně měnit,“ dodali.

Zvláštní pozice meče 

Podle odborníků byla pozice meče v hrobu zvláštní. Při pohřbu ho položili přes tělo, přičemž rukojeť byla u kyčle, zatímco špičku měl viking přes obličej. Obvyklá pozice je přitom podél těla.

Kromě zkoumaného meče je na světě alespoň třicet podobných ostří. „Přibližně polovinu našli v Norsku, zatímco další našli dokonce až v Dublinu nebo na Slovensku, Polsku a v Rusku,“ sdělil Morrison. Nicméně jediný další meč typu D našli na skotském ostrovu Eigg kolem roku 1830.

Vědci věří, že z naleziště ještě sesbírají spoustu informací. Již nyní byly objeveny také pozůstatky pochvy, která sloužila k ochraně ostří. „Nález pochvy z vikingské éry je velká věc, protože se jich moc nezachovalo. Proto je to velmi důležité,“ řekl archeolog z britské archeologické skupiny AOC Andrew Morrison.

Zkamenělina mořského červa Excalibur, pojmenovaného podle legendárního meče krále Artuše
V Austrálii našli 400 milionů let starého mořského červa. Dostal jméno Excalibur

Archeologové odhadují, že hroby patří první generaci místních norských osadníků. „Většinu nalezišť už prošetřili kolegové v pozdním 19. století na začátku 20. století. Tento objev nám dává možnost prozkoumat vše nejmodernějšími metodami a technikou,“ uvedla Kirsty Owenová z HES.