Po pěti letech zkoušek nasadila singapurská policie na 4. terminálu letiště Changi dva obrovské roboty. Pokud budou mít úspěch, chtějí úřady tyto umělé stážce pořádku v příštích letech rozmístit po celém městském státě, aby posílili řady policistů v první linii.

Policisté podle portálu CNN popisují roboty jako důležitou součást svého technologického arzenálu. Slouží podle nich jako další oči v terénu. V případě incidentu přitom mohou být funkčními spolupracovníky policistů z masa a kostí. Dokážou například varovat kolemjdoucí na probíhající incident pomocí blikačů a sirén, a to před příjezdem hlídky, nebo vytvořit kordony, tedy souvislý zátaras.

Roboti jsou podle portálu The Straits Times také schopni autonomního hlídkování na letišti. Lidé díky nim mohou komunikovat s policií stisknutím příslušného tlačítka.

Dvoumetrový robot

Každý robot z této nejnovější řady má přibližně 1,7 metru na výšku, po vysunutí stožárů ale měří více než dva metry. Je vybaven LCD panelem, na kterém lze zobrazovat zprávy a vestavěnými reproduktory. Má také k dispozici několik kamer, které mu umožňují 360stupňový rozhled. Roboti díky tomu dohlédnou na místa, kterých si policisté nemusí všimnout.

Hotel Henn Ha v japonské Fukuoce
Když obsluhuje velociraptor. Japonský hotel vsadil na robotické zaměstnance

Integrace robotiky zvyšuje operační efektivitu a schopnosti našich policistů v první linii, což jim umožňuje efektivněji plnit jejich povinnosti,“ uvedl superintendant a vedoucí operací letištní policie Lim Ke Wei. Dodal, že se roboti postupem často rozšíří i do dalších míst.

Jak roboti hlídají singapurské letiště:

Zdroj: Youtube

Nasazování robotů ve veřejném prostoru v Singapuru už policisté zkoušeli v letech 2018 a 2022 v rámci projektu MATAR (Multi-purpose All-Terrain Autonomous Robot). Během koronaviru se k vynucování společenského odstupu používali robotičtí psi. I tak se nad zavedením technologie lidé stále podivují. „Byl to rozhodně pohled jako z filmu nebo seriálu Black Mirror. Stroje brzy určitě ovládnou svět,“ uvedl jeden z cestujících na letišti.

Seriál nahání hrůzu

Scény z letiště mnohým připomínají útržky z oblíbeného seriálu Black Mirror, jehož nová řada vyšla před čtyřmi dny. Jedná se o britský televizní sci-fi seriál, který divákům ukazuje neočekávané důsledky moderních technologií. Je známý pro svůj dystopický pohled na technologie, které se vymkly kontrole. Autoři se věnují sociálním sítím, sledování dat, virtuální realitě ale i konzumní společnosti a individualismu.

Upoutávka na novou sérii Black Mirror:

Zdroj: Youtube

Jeden díl (Metalhead) byl také zameřený přímo na roboty. Pátá epizoda čtvrté série popisovala příběh Belly, která se snaží utíkat před robotickými psy po kolapsu lidské společnosti. Novou sérii autoři popisují jako temnější, a překvapivější. Hned první díl naráží na problematiku deepfake a ochrany soukromí.