DŮLEŽITÉ KONTAKTY

- Číslo na celostátní nonstop infolinku 1212 pracovní dny: 08:00 - 19:00, víkendy: 9:00 - 16:30

- Číslo na krajskou hygienu: regionální COVID linka KHS Jihlava +420 567 564 551, 566 650 866 (po - pá 7.00 - 15.00), určena pro mimořádnou, úzce regionální a odbornou problematiku

- Důležitá rada: určitě si do mobilu uložte číslo na svého praktického lékaře

CO DĚLAT V PŘÍPADĚ POTÍŽÍ

Co je koronavirus?Zdroj: DeníkMezi symptomy onemocnění patří suchý kašel, dušnost, únava a neustupující horečka. Provázet ji může také bolest kloubů a svalů. Zvláštní případy mohou vést k zápalu plic, selhání ledvin a smrti. Koronavirus se pak přenáší z člověka na člověka po úzkém kontaktu. Jak upozornilo ministerstvo zdravotnictví, jde o takzvanou kapénkovou infekci, která se přenáší vzduchem. Inkubační doba je dva až 27 dní.

Pokud na sobě člověk pozoruje příznaky koronaviru, neměl by se osobně vypravit k lékaři a riskovat tak nakažení dalších osob. Naopak by měl kontaktovat svého registrujícího lékaře nebo lékařskou pohotovost, případně i krajskou hygienickou stanici. Zde získá pokyny k dalšímu postupu. 

CO DĚLAT V KARANTÉNĚ

Mohu jít z karantény vyvenčit psa?
Ano, ale pouze v nezbytně nutném případě, pokud mi jej nemohou vyvenčit příbuzní, sousedi či kamarádi. Mělo by to být v době, kdy je venku co nejméně lidí, a venku bych měl být pouze co nejkratší dobu. Důležité je vyhnout se kontaktu s dalšími pejskaři i kolemjdoucími.

Mohu si z karantény dojít nakoupit?
Nejlepší je objednat si nákup přes internet, zaplatit jej předem a požádat donáškovou službu, ať jej nechá přede dveřmi. Vyzvednu si jej až po jejím odchodu. "Když už opravdu není zbytí a pro něco si musí člověk dojít, tak opět ideálně s rouškou, nebo alespoň nakoupit rychle a držet si odstup od lidí, a rychle jít zpátky. Samozřejmostí je hygiena rukou," upřesnila tisková mluvčí Krajské hygienické stanice Středočeského kraje Dana Šalamunová.


Kdy mi hrozí třímilionová pokuta za nedodržení karantény?
Případné pokuty se budou řešit individuálně podle konkrétního provinění. Vyšší sankce by mohla hrozit zejména v případě opakovaného porušování zákazu vycházení.

ÚŘADY

Provoz úřadů je omezen pouze na dva dny v týdnu na pět hodin dle usnesení vlády z 21. října 2020. Lidé mají nadále s úřadem komunikovat přednostně telefonicky a elektronicky a osobně vyřizovat jen zcela nezbytné věci.

MěÚ Třebíč

Úřední hodiny jsou po dobu nouzového stavu v pondělí 8.00 – 13.00 a středa 11.00 – 16.00 hodin.

MěÚ Jaroměřice nad Rokytnou

Úřední hodiny jsou po dobu nouzového stavu v pondělí a ve středu 10.00 – 12.00 a 14.00 – 17.00 hodin.

MěÚ Moravské Budějovice

Úřední hodiny jsou po dobu nouzového stavu v pondělí 12.00 – 17.00 a ve středu 8.00 – 13.00 hodin.

MěÚ Náměšť nad Oslavou

Úřední hodiny jsou po dobu nouzového stavu v pondělí a středu 12.00 – 17.00 hodin.

MěÚ Okříšky

Úřední hodiny jsou po dobu nouzového stavu v pondělí a středa 8.00 . 11.00 a 14.30 – 16.30 hodin.

Další úřady

Finanční úřad
V nouzovém stavu je na finannčích úřadech omezen rozsah úředních hodin na dva dny v týdnu v rozsahu pět hodin v daném dni, zpravidla v pondělí a středu od 8.00 do 13.00 hodin. Pracoviště v režimu 2+2 jsou uzavřena. Lidé mají s úřadem komunikovat elektronicky nebo telefonicky.

Úřad práce
Úřední hodiny pracovišť úřadu práce jsou v nouzoém stavu v pondělí a ve středu 8.00 - 13.00 hodin, v další dny na objednání. Lidé mají s úřadem komunikovat především online a telefonicky. Osobní jednání v uvedených hodinách jsou možná jen po předchozí telefonické nebo emailové dohodě a  s ochrannými pomůckami.

POŠTA

Pošta zachovává stadardní provoz. Případné změny uvádí na svých stránkách  https://www.ceskaposta.cz/omezeni-vnitrostatnich-sluzeb.

OTEVÍRACÍ DOBY OBCHODŮ


Na základě vládního nařízení od 18.11.2020 je povinné omezení množství zákazníků na prodejní ploše. Každý zákazník musí mít pro sebe při nákupu plochu 15 metrů čtverečních. Zároveň se prodlužuje zavírací čas z dosavadních 19.59 na 21.00 hodin, od kdy začíná platit zákaz vycházení (21.00 - 5.00). Kromě nedělí nesmějí maloobchodní prodejny fungovat nově ani o svátcích.

Většina obchodů a služeb je na základě nařízení vlády zavřená nejméně do 20. listopadu. Výjimku mají podle usnensení vlády rodejny potravin,  pohonných hmot, paliv, hygienického zboží, kosmetiky a jiného drogistického zboží,  lékárny, výdejny a prodejen zdravotnických prostředků, prodejny malých domácích zvířat, krmiva a dalších potřeb pro zvířata, brýlí, kontaktních čoček a souvisejícího zboží,  prodejny novin a časopisů, tabákových výrobků, prádelny a čistírny, provozovny servisu a oprav silničních vozidel, poskytovatelů odtahů a odstraňování závad vozidel v provozu na pozemních komunikacích, prodejny náhradních dílů k dopravním prostředkům a výrobním technologiím,  provozovny umožňujících vyzvednutí zboží a zásilky zakoupených distančním způsobem,  prodejny zahrádkářských potřeb včetně osiva a sadby,   pokladny prodeje jízdenek, květinářství,   provozovny pro sjednání provádění staveb a jejich odstraňování, projektovou činnost ve výstavbě, geologické práce, zeměměřičství, testování, měření a analýzu ve stavebnictví,  prodejny textilního materiálu a textilní galanterie,   provozovny servisu výpočetní a telekomunikační techniky, audio a video přijímačů, spotřební elektroniky, přístrojů a dalších výrobků pro domácnosti,   provozovny realitního zprostředkování a činnosti účetních poradců, vedení účetnictví, vedení daňové evidence,  zámečnictví a provozovny servisu dalších výrobků pro domácnost,  provozovny oprav, údržby a instalací strojů a zařízení pro domácnost, provozovny pohřební služby, provádění balzamací a konzervací, zpopelňování lidských pozůstatků nebo lidských ostatků, včetně ukládání lidských ostatků do uren, myčky automobilů,    prodejen domácích potřeb a železářství,  provozovny sběru a výkupu surovin a kompostáren.

Restaurace smí prodávat pouze přes okénko do 20.00 hodin, je zakázáno pití alkoholu na veřejnosti.

DOPRAVA

Od středy 18. listopadu 2020 končí prázdninový režim organizace autobusové linkové Veřejné dopravy Vysočiny. S ohledem na fakt, že se do lavic vrací první a druhý ročník základních škol a škol speciálních, zajistí Kraj Vysočina autobusové spojení v běžném režimu. Cestující i rodiče malých školáků i přesto prosíme o ověření spoje např. na www.idos.cz.

Víkendová omezení spojů autobusových i drážních nadále zůstávají v platnosti.

Zbývající spoje se budou postupně obnovovat dle odvolávání jednotlivých omezení a návratu žáků a studentů do školních lavic

ODBĚROVÁ MÍSTA

TŘEBÍČ

Areál nemocnice, parkoviště u budovy N, vjezd do areálu zadní branou z ulice Janáčkovo Stromořadí, Purkyňovo nám. 133/2 67401 Třebíč

Pro osoby se žádankou i samoplátce

Rezervace: https://odbery.kr-vysocina.cz/objednat-odber-krok1/?misto=5

Pracovní doba: pondělí 9.00 – 10.30 a 12.00 – 14.00, úterý a středa 12.00 – 14.00, čtvrtek 9.00 – 11.00 a 12.00 – 14.00, pátek 9.00 – 10.30 a 12.00 – 13.30, neděle 9.00 – 10.30

JIHLAVA

O pár desítek metrů se stěhuje odběrové místo u jihlavské nemocnice na COVID-19. Několik týdnů stál červený stan na hlavním parkovišti na ulici Vrchlického. Od pondělního rána 26. října se přemístí do průjezdu mezi nemocnicí a Domem zdraví. Ulehčí se tak dopravě kolem nemocnice. Pacienti, kteří míří na stěr, musí vjet do areálu z ulice Rantířovská (za čerpací stanicí ONO), aby nedocházelo k zahlcení vjezdových bran. Značení je navede k červenému stanu a vyjedou na ulici Vrchlického právě u parkoviště, kde stál stan původně.

Pro osoby se žádankou i samoplátce

rezervace: telefonicky na: 564 602 604 nebo e-mailem: odbery@kr-vysocina.cz

https://odbery.kr-vysocina.cz/objednat-odber-krok1/?misto=2

Pracovní doba: pondělí – neděle 7.00 – 12.00

HAVLÍČKŮV BROD

Hlavní nemocniční parkoviště na Rozkošské ulici ulici, Husova 2624, 58001 Havlíčkův Brod

Pro osoby se žádankou i samoplátce, drive in pro samoplátce

Rezervace: https://odbery.kr-vysocina.cz/objednat-odber-krok1/?misto=1

Pracovní doba: pondělí – pátek, neděle 7.00 – 11.00

PELHŘIMOV

Parkoviště před hlavní lůžkovou budovou, Slovanského bratrství 710, 393 01 Pelhřimov

Pro osoby se žádankou i samoplátce, drive in pro samoplátce i indikované osoby telefon: 565 355 102

Rezervace: https://odbery.kr-vysocina.cz/objednat-odber-krok1/?misto=12

Pracovní doba: pondělí – pátek 7.00 – 15.30, neděle 7.00 – 15.00

NOVÉ MĚSTO NA MORAVĚ

Rovně od hlavní brány, parkoviště před infekční ambulancí, Žďárská 610, 592 31 Nové Město na Moravě

Pro osoby se žádánkou (od lékaře/KHS)

Rezervace: https://www.nnm.cz/2020062601

Pracovní doba: pondělí – čtvrtek 12.00 – 14.30, neděle 8.00 – 10.30

NEMOCNICE TŘEBÍČ

Uzavření odborných ambulancí

Od pondělí 19. října 2020 jsou uzavřeny odborné ambulance Nemocnice Třebíč. Objednaní pacienti budou dle možností telefonicky informováni.  Pacienti, kteří budou neodkladně potřebovat ošetření nebo kontrolu - doporučujeme telefonickou konzultaci dalšího postupu na příslušné ambulanci.

K uzavření odborných ambulancí dochází z důvodu výrazného zhoršení epidemiologické situace (COVID-19) a rozšíření covidových jednotek. 

ROUŠKY


Opět platí povinné nošení roušek. 

- Pokrývku úst a nosu musejí mít lidé ve všech prostředcích veřejné dopravy včetně taxi, ve všech vnitřních prostorách (úřady, obchody, nákupní centra, firmy, banky, nemocnice, lékárny, ústavy sociální péče atd.). Na zastávkách MHD.

-  Roušky jsou povinné rovněž na veřejnosti ve městech a obcích, pokud není možné dodržovat bezpečnou vzdálenost od ostatních.

-  Roušky jsou povinné v autě, přičemž povinnost se nebude vztahovat na řidiče, který pojede sám, nebo se členy rodiny. Nařízení platí pro celou Českou republiku.

 - Výjimku z nošení roušek mají děti do dvou let a osoby s poruchou intelektu. Nemusí je nosit ani moderátoři, vystupující umělci, soudci a další účastníci soudních jednání. Dále pak řidiči veřejné dopravy, kteří nepříjdou do přímého kontaktu s cestujícími, snoubenci během obřadu, osoby při fotografování.

SLUŽBY OBČANŮM - SENIORŮM

Náměšť nad Oslavou

Město Náměšť nad Oslavou nabízí s platností od 26. října 2020 seniorům starším 65-ti let a dalším osobám, které se nachází v nouzi s trvalým pobytem v Náměšti nad Oslavou, včetně jejich místních částí, možnost zajištění nákupů a dovozu základních potravin, drogistického zboží a léků. Tyto nákupy budou probíhat v pondělí, středu a pátek.

Osoby, které nemají možnost si nákupy obstarat sami nebo pomocí příbuzných či blízkých, si mohou nákupy objednat v pracovních dnech pondělí, středa a pátek na telefonním čísle 727 872 182 vždy od 8:00 do 10:00 hodin. Následně jim budou nákupy téhož dne odpoledne dovezeny do místa jejich bydliště. Platba za nákup bude při předání nákupu v hotovosti na základě předaného daňového dokladu.

Moravské Budějovice

Hledáme dobrovolníky. Máš trochu volného času, který bys mohl trávit tak, že budeš pomáhat druhým? Je spousta lidí, kteří potřebují naši pomoc, obzvláště v této složité době.

Pokud chceš pomáhat lidem v našem městě, ozvi se nám na: mesto@mbudejovice.cz a zanechej nám na sebe kontakt. 

Nabídka pomoci seniorům a potřebným

Pokud víte o osamělých seniorech, kteří potřebují naši pomoc, protože jsou odkázaní sami na sebe a chtějí např. přinést nákup nebo léky, upozorněte na tuto skutečnost náš SOCIÁLNÍ ODBOR na tel. 739 003 558! Vše potřebné zajistíme!

Jemnice

Město Jemnice zřídilo krizovou linku pro jemnické občany.

Vzhledem k současné epidemiologické situaci nabízíme pomoc ohroženým seniorům, osamělým osobám a lidem v karanténě prostřednictvím našich dobrovolníků (např. zajištění nákupů, vyzvednutí léků apod.). V případě akutní potřeby pomoci volejte naši linku v pracovní dny od 7 do 15 hodin. Tel. 770 120 866.

ROZVOZ JÍDLA

Dáme jídlo.

Rozvoz jídel, pizzy, hamburgerů a denního menu z vybraných restaurací

10.00 – 23.00

www.damejidlo.cz

Pažitka Třebíč - zdravě a chutně

rozvoz jídel na tel. 736 641 176

Amici Pizza & Burgers Třebíč

Rozvoz a osobní odběr
po-čt 10:30 - 21:30, pá-so 10:30 - 22:30, ne 10:30 - 21:30

Komenského nám. 5, 674 01 Třebíč
Objednávej na 840 100 100


Pizza Bar San Marco Třebíč

Rozvoz pizzy

tel. 568 840 037

SPRÁVA HŘBITOVŮ

Třebíč

Nový hřbitov, ul. Táborská, kontakt na správce: 568 821 057

Starý hřbitov, ul. Gorazdovo nám., kontakt na správce: 568 843 213

Hřbitov v místní části Slavice, kontakt na správce:  568 821 057

Hřbitov v místní části Sokolí, kontakt na správce: 568 821 057

Jarní období (tj. od 1. března do 30. dubna) od 7:00 h do 19:00 hodin

Letní období (tj. od 1. května do 31. srpna) od 6:00 h do 20:00 hodin

Podzimní období (tj. od 1. září do 31. října) od 7:00 h do 19:00 hodin

Zimní období (tj. od 1. listopadu do konce února) od 7:00 h do 18:00 hodin

Ve dnech 1. až 3. listopadu bude veřejné pohřebiště otevřeno nepřetržitě, tj. od 1. listopadu 7:00 hodin do 3. listopadu 18:00 hodin.

Ve dnech 24. až 26. prosince bude veřejné pohřebiště otevřeno každý den od 7:00 hodin do 21:00 hodin.

JAK DODRŽOVAT HYGIENU

Jak snížit riziko nákazy koronaviru.Zdroj: Deník/WHO

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník