více >>

Mauthausen - konečná stanice/Vlastislav Janík, Jaroslav Čvančara

Akce již skončila

Přednášejí Vlastislav Janík a Jaroslav Čvančara, spoluautoři knihy o dějinách koncentračního tábora Mauthausen, vydané nakladatelstvím Toužimský & Moravec v roce 2017.

V roce 1938 krátce po anšlusu Rakouska byl zřízen u městečka Mauthausen koncentrační tábor. Místo nebylo vybráno náhodně. Nacističtí pohlaváři se pro toto místo rozhodli z důvodu, že v okolí se nacházely žulové lomy. Práce v lomu měla vězně zbavit veškeré vůle i života. Po zavedení klasifikace koncentračních táborů, které na přelomu let 1941 a 1942 provedl Reinhard Heydrich, byl KT Mauthausen zařazen do III. nejtěžší kategorie. Stal se z něho tábor likvidační, kam byli posíláni s nepsaným rozsudkem smrti stovky českých vlastenců. V Mauthausenu byli zavražděni příbuzní Jana Kubiše z Dolních Vilémovic a také podporovatelé paraskupiny SPELTER z Myslibořic. Z Mauthausenu se stalo peklo na zemi, kde k přežití pomáhala víra a solidarita mezi vězni.

Koná se na pobočce Modřínová, vstupné 20,- Kč.

Odkaz na stránky akce: http://www.knihovnatr.cz/cze/kalendar-akci/mauthausen-konecna-stanice-vlastislav-janik-jaroslav-cvancara__4161/

6. 4.  (17:00–19:00)
Hasskova 102/2, Trebic
SDÍLEJ:

AKCE V OKOLÍ