Historické slavnosti

KDY: pátek od 19.30 a sobota od 9.30
KDE: Velké Meziříčí
ZA KOLIK: zdarma

Příznivci městských slavností se mohou těšit na Historické slavnosti začínající ve Velkém Meziříčí už tento pátek. Tentokrát se návštěvníci každoroční kulturní akce přenesou do období třicetileté války. „Letošní slavnosti nabídneme lidem v lehce pozměněné podobě oproti předchozím letům,“ sdělila mluvčí meziříčské radnice Michaela Hudková.
Pořadatelé připravili dvoudenní program. „Netradičně začnou slavnosti v pátek 4. září večer na Náměstí, program pak bude pokračovat po celou sobotu v zámeckém areálu,“ popsala místa, kde se akce odehraje, Lucie Pavelcová z velkomeziříčského muzea. To ve spolupráci s městem a Českou asociací přátel vojenské historie akci organizuje.
V pátek navečer se účastníci Historických slavností sejdou přímo v centru města. „Páteční program na Náměstí začíná v půl osmé večer, kdy zažijí verbování domobrany. Následovat bude pochodňový průvod na zámek, potrestání zběhů a na závěr ohňová show,“ vypočítala Pavelcová.
Sobotní program začne v půl desáté dopoledne, tentokrát v areálu velkomeziříčského zámku. Účinkující se na pódiu na zámeckém nádvoří budou střídat až do šesti hodin v podvečer. Organizátoři slibují zábavu pro celou rodinu. „Návštěvníci se mohou těšit na kejklíře, komediální šermířské přestavení, dobovou kapelu, ukázky historických tanců či scénický šerm. U stánků si zase budou moci prohlédnout zručnou práci řemeslníků,“dodala Pavelcová.
Vrcholem sobotního programu bude přítomnost Albrechta z Valdštejna s celou jeho družinou.
Příjezd nejvyššího velitele císařských vojsk mohou přihlížející očekávat okolo jedenácté hodiny dopolední. Albrecht z Valdštejna přijede záhy po nástupu vojenských jednotek a jejich představení.
To ale ani zdaleka není vše, co návštěvníky velkomeziříčského zámku v sobotu čeká. „Na své si přijdou i příznivci zbraní a vojska, pro které bude připravena oblíbená vojenská šarvátka v zámeckém parku,“ připomenula další atrakci Pavelcová.

Módní návrhářka Blanka Matragi ze Světlé nad Sázavou je rekordmankou.
Módní návrhářka Blanka Matragi vstoupila do Rekordmanské síně slávy

TIPY Z TŘEBÍČSKA

Benefiční koncert 
KDY: sobota od 18.00
KDE: bazilika sv. Prokopa, Třebíč
ZA KOLIK: 100 korun

Slavnostní galakoncert jako poděkování záchranným složkám – benefice pro třebíčskou nemocnici se uskuteční v sobotu od šesti hodin v bazilice sv. Prokopa v Třebíči. Zahrají Václav Hudeček a Josef Špaček na housle, Pavel Svoboda na varhany, Veronika Kaiserová, Komorní orchestr Barocco Empre Giovane s Josefem Krečmerem. Vstupné je 100 korun.

Dukovanská stezka
KDY: sobota 8.00 - 11.00
KDE: start u Informačního centra JE Dukovany
ZA KOLIK: 30 nebo 20 korun

Pro všechny příznivce turistiky je připravený v sobotu další ročník tradiční stezky malebnou přírodou v okolí Jaderné elektrárny Dukovany a údolím řeky Jihlavy. Při návštěvě informačního centra JE Dukovany je možné se blíže seznámit s elektrárnou a na trasách si pak ověřit a ocenit, že ani pštatřicet let jejího provozu nezanechalo  negativní dopad na okolí. Cílem tras letošního ročníku jsou Slavětice. Trasy pro pěší jsou v délkách 5, 9, 16, 21 a 31 kilometrů. 

Odpoledne s dechovkou
KDY: neděle od 14.30
KDE: Diakonie ČCE Myslibořice
ZA KOLIK: 180 korun na místě, děti do 15 let zdarma

Diakonie Českobratrské církve evangelické připravila na neděli již dvanáctý benefiční koncert Odpoledne s dechovkou. Je určený pro všechny klienty střediska, jejich rodiny a milovníky dechové hudby. Koncert začne o půl třetí a oproti původnímu plánu se mimořádně uskuteční v kulturním domě v Myslibořicích. Vystoupí krojovaná hudba z Hanáckého Slovácka – Lácaranka pod vedením kapelníka Pavla Svobody.

5. Happy run… Běžíme pro Dominička
KDY: sobota od 12.00
KDE: fotbalové hřiště, Valeč
ZA KOLIK: startovné 300, 100 nebo 50 korun

Pátý ročník charitativního běhu se koná v sobotu ve Valči. Letos bude výtěžek věnovaný Dominičkovi Kubesovi z Pohořelic. Pro všechny návštěvníky jsou připraveny jak běžecké trasy, tak vycPořadatelé připravili i doprovodný program. Po celý den probíhá bohatý program.

DALŠÍ TIPY

Žďársko

Festival vína
KDY: sobota od 13.00
KDE: Žďár nad Sázavou
ZA KOLIK: 150 korun

Tradiční Festival vína se koná v Domě kultury ve Žďáře nad Sázavou v sobotu od jedné hodiny. Návštěvníci dostanou možnost ochutnat vína z Čech, Moravy i zahraničí, a to od bezmála dvou desítek vinařů. Vstupné vyjde na 150 korun, záloha na degustační skleničku na padesátikorunu. Degustaci ušlechtilých vín stylově doprovodí Horácká muzika a moderátorem akce bude Pavel Bláha. Chybět nemohou ani různé kulinářské dobroty. 

Pelhřimovsko

Koncert kapely UDG
KDY: pátek od 20.00
KDE: Pelhřimov
ZA KOLIK: 350 korun

Hvězdné léto v Pelhřimově uzavřou UDG. Poslední z řady koncertů, který se uskuteční v pátek na prostranství před kulturním domem Máj, je vystoupení kapely UDG. Začátek je od osmi hodin.

 

Divadlo Járy Cimrmana
KDY: sobota od 19.30
KDE: Divadelní scéna kina, Humpolec
ZA KOLIK: 560 a 600 korun

Po delší odmlce opět zavítá do Humpolce Divadlo Járy Cimrmana, které tentokrát představí svoji hru s tanci a zpěvy – Akt, která je nejstarší z her v repertoáru divadla. Autorem je Zdeněk Svěrák a spoluautorem přednášky je Ladislav Smoljak, jako spoluautor je uváděný rovněž velký český vynálezce, filosof a dramatik Jára Cimrman.

Prohlídky v janštejnské sklárně
Za krásou křišťálového skla se můžete vypravit do sklárny Janštejn na Jihlavsku

Havlíčkobrodsko

Trampský širák
KDY: pátek a sobota
KDE: Hanesův Mlýn
ZA KOLIK: dvoudenní vstupné na místě 800 korun

Další ročník festivalu zaměřeného především na folk a country láká letos například na Věru Martinovou, Františka Nedvěda nebo Druhou trávu s Robertem Křesťanem. Festival se uskuteční tradičně na Hanesově Mlýně na Havlíčkobrodsku. V pátek začne program v šest hodin koncertem Samsona a v sobotu ve dvanáct hodin zahájí celý set Druhá tráva.

Ilustrační fotografie.
Koš pro Vysočinu! Muzeum basketbalu vyroste v pelhřimovské hale

Jihlavsko

Otevřené památky
KDY: sobota od 10.00
KDE: Jihlava
ZA KOLIK: zdarma

V sobotu u příležitosti Dne otevřených dveří památek mohou zájemci navštívit výstavy a prohlídky s průvodcem na různých místech v Jihlavě. Zároveň na Masarykově náměstí zahájí Dožínky, následovat bude přehlídka krojovaných hudeb, jarmark, nebude chybět řezbářská show, venkovní hry a kolotoč.