Slavný barokní stavitel Jan Blažej Santini Aichl by se dnes asi divil, co všechno je možné. Kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené Hoře ve Žďáře nad Sázavou se dočkal kompletní rekonstrukce a vypadá jako kdysi, když ho slavný architekt v osmnáctém století tvořil. Slavnostní znovuotevření památky se tak uskuteční už o tomto víkendu ve dnech 22. až 24. října. Lidé si tak náročnou obnovu objektu budou moci prohlédnout na vlastní oči. „Program bude rozdělený do několika akcí, tak aby se lidé mohli prostřídat a seznámit se v klidu s průběhem a výsledkem prací,“ uvedl duchovní farnosti Vladimír Záleský.

V pátek je proto připravený program pro zvané hosty, kteří se aktivně podíleli na obnově památky. Ale sobotní a nedělní akce už bude pro veřejnost. „Od půl páté odpoledne začne mše svatá s obnovou požehnání poutního kostela. Celebrovat mši bude pomocný biskup brněnský a generální vikář Brněnské diecéze Mons. Pavel Konzbul,“ přiblížil Záleský. Liturgii hudebně doprovodí Horácká muzika. Mše se zúčastní přátelé z Nepomuku, včetně členů Matice svatého Jana Nepomuckého. Po mši, zhruba od půl šesté, budou zájemci seznámeni s opravami a jejich průběhem. „Tuto část doprovodí sólisté z Nepomuku, konkrétně sopranistka Michaela Katráková s varhanním doprovodem v podání Ludmily Juránkové,“ popsal průběh akce farář.

Zámek a přilehlý park v Jaroměřicích nad Rokytnou
Tip na výlet: Co nového v Jaroměřicích? Podívejte se, jak zahrada nádherně kvete

V neděli bude program pro veřejnost pokračovat. Už v jednu hodinu odpoledne se konají prohlídky kostela podle gusta každého návštěvníka. Ve tři hodiny vystoupí sbor města Nepomuk s názvem Canto nepomucenum a poté se uskuteční komentovaná prohlídka kostela. „V šest večer akci zakončí společný koncert mužských sborů Vocatus Ecumenicus z Jimramova a sbor Bohuslava Martinů z Poličky,“ dodal Záleský.

Kostel prochází rozsáhlou obnovou už od roku 2015. Koncem října se práce přesunou na obnovu ambitů.

ZAJÍMAVÉ AKCE NAPŘÍČ REGIONEM

Večer plný hvězd
KDY: sobota od 19.30
KDE: Stonařov

Nadační fond Šťastná hvězda společně s městysem Stonařov pořádá v sobotu od půl osmé večer plný hvězd. Celou akci moderuje herec Miroslav Šimůnek. Vystoupí Olga Lounová, Jarek Filgas z kapely Argema a Premier, František Čermák s písněmi Pavla Nováka, Gabriela Goldová, houslistka Jolana Antoni Szajewská a žáci z hudební školy ve Stonařově. Součástí večera bude módní přehlídka kolekce večerních šatů z ateliéru Luďka Hanáka. Výtěžek bude věnován sedmiletému Adamovi s dětskou mozkovou obrnou na speciální rehabilitaci.

Cimbál a víno na zámku
KDY: sobota od 19.00
KDE: Dukovany, zámek
ZA KOLIK: 310 korun

Ochutnávka vína z vybraných vinařství Jižní Moravy za doprovodu cimbálové muziky Galán z Podluží se uskuteční v jedinečných prostorách Opičího sálu a přilehlých salonků na zámku v Dukovanech v sobotu 23. října od devatenácti hodin. V ceně vstupenky za tři sta deset korun je zahrnuto pět vzorků vína. Další vzorky a občerstvení bude možné zakoupit na místě.

Janáčkovo kvarteto
KDY: neděle od 18.00
KDE: Žďár nad Sázavou
ZA KOLIK: od 250 korun

Světoznámé Janáčkovo kvarteto, které je na scéně již více než sedmdesát let, zahraje v neděli 24. října od šesti večer v prostoru prelatury s nádherným freskovým stropem na žďárském zámku u příležitosti Dne vzniku samostatného československého státu. Vystoupí ve složení Miloš Vacek a Richard Kružík na housle, Jan Řezníček na violu a Břetislav Vybíral na violoncello. Na programu zazní skladby od A. Dvořáka, J. Suka a L. Janáčka. Vstupné 380 korun, snížené 250 korun.

Pražské dechové kvinteto
KDY: neděle od 17.00
KDE: Ledeč nad Sázavou, sál gymnázia
ZA KOLIK: 100 a 150 korun

Pro všechny milovníky vážné hudby připravili na nedělní odpoledne koncert v sále gymnázia v Ledči nad Sázavou. Začátek je od sedmnácti hodin. Vystoupí pražské dechové kvinteto v podání Miloše Wichterleho a jeho přátel. Cena vstupného na koncert je sto padesát korun, snížené pro seniory a děti je sto korun.

VINOBRANÍ A TRHY

Vinobraní v Borovné
KDY: sobota od 14.00
KDE: Borovná

Košt parádních vín, pohodová hudba pod taktovkou DJ Maary s doprovodem delikátních domácích dobrot si užijí návštěvníci v sobotu 23. října od dvou hodin odpoledne v Borovné. Degustace za každého počasí. Vstup ve formě zakoupení degustační kartičky, kde se budou odškrtávat propité vzorky.

V jihlavském City Parku se uskutečnil Fashion Day s Leošem Marešem.
Pán kožichů na předhlídkovém mole. Leoš Mareš v Jihlavě moderoval i zpíval

Farmářské trhy
KDY: sobota od 8.00 do 12.00
KDE: Havlíčkův Brod, Havlíčkovo náměstí
ZA KOLIK: zdarma

Letošní poslední farmářský trh se bude konat v sobotu 23. října od osmi do dvanácti hodin na Havlíčkově náměstí. Tentokrát se k farmářskému trhu přidává Bramborářský den, který své stánky bude mít na druhé polovině náměstí. Celé dopoledne bude hrát návštěvníkům kapela Rudy Kubička.

Jarmark
KDY: úterý 26. října od 14.00
KDE: Strážek
ZA KOLIK: zdarma

Základní a mateřská škola Strážek zve na školní farmářský trh Podzimní slavnosti v úterý 26. října u místní tělocvičny, v čase od dvou do pěti hodin odpoledne. Návštěvníci se mohou těšit na děti a jejich výrobky, místní farmáře a jejich produkty, občerstvení a dílničky.

Ve středu 13. října běželi lidé v Jihlavě pro dobrou věc. Na podporu Světlušky, což je Nadační fond Českého rozhlasu.
Jako bludičky ve tmě. Světlušky rozsvítily jihlavský lesopark pro dobrou věc

SRAZY

Tuning sraz v Aventinu
KDY: sobota od 17.00
KDE: Jihlava, Aventin Shopping Jihlava

Večerní sraz na parkovišti Aventin shopping s vytuněnými auty. Doprovodný program se soutěžemi, výherce čekají ceny a účastníci se mohou těšit na srazové samolepky. Striktní zákaz gumování a driftování.

Halloweenské pohoupání
KDY: sobota od 10.00 do 19.00
KDE: Pístov u Jihlavy

Volné ježdění v areálu Pístovské mokřady, tentokrát se soutěží o nejlepší halloweenskou úpravu posádky a stroje, se koná v sobotu 23. října od deseti hodin. Zájemci se závodním autem, buginou, autovrakem, kroskou nebo čtyřkolkou jsou vítáni. Od dvanácti hodin soutěž o nejvymazlenější vyzdobení auta a posádky v halloweenských maskách, od půl jedné opékání buřtů na ohništi.

POHYB

Podzimní závod v Koloběhu
KDY: sobota od 12.00
KDE: Velké Meziříčí, Areál zdraví
ZA KOLIK: 350 korun

Již devátý ročník tradičního podzimního závodu v Koloběhu startuje v sobotu 23. října v pravé poledne v Areálu zdraví ve Velkém Meziříčí. Závodí vždy muž a žena, jeden z dvojice běží a druhý jede na kole. Není dovoleno si navzájem pomáhat tlačením nebo táhnutím. Kolo se předává z ruky do ruky. Dvojice musí být na vizuální kontakt. Závod účastníky provede po kopcích okolo Velkého Meziříčí a jde o hezký sportovní zážitek zakončený již tradičním oslavováním návratu v Hospodě na Areálu. Startovné na místě je tři sta padesát korun za osobu.

KONCERTY

Vypsaná Fixa
KDY: sobota od 19.00
KDE: Nové Město na Moravě, kulturní dům
ZA KOLIK: v předprodeji 350 korun

V sobotu 23. října vystoupí v novoměstském kulturním domě skupina Vypsaná Fixa od sedmi večer. Pardubická skupina má základy v rocku obohaceném o prvky jiných žánrů, sama kapela se někdy označuje za pop punkovou. Výrazným prvkem skupiny jsou její básnické, surrealistické texty, které píše frontman Michal Mareda.

Výstava Karel Havlíček v našich životech
Karel Havlíček Borovský v našich životech. Novou výstavu najdete v muzeu

Sto zvířat
KDY: pátek od 20.00
KDE: Humpolec, divadlo Za komínem
ZA KOLIK: 280 korun

Sto zvířat je česká klubová kapela hrající hudbu obvykle žánrově zařazovanou jako ska. Byla založena v roce 1990. Za dobu svojí existence ušla v rámci žánrů dlouhou cestu lemovanou rocksteady, reggae, swingem i rockem.

Koncert: Jelen
KDY: sobota od 20.00
KDE: Velké Meziříčí

Fanoušci oblíbené kapely Jelen se mohou těšit na koncert, který se uskuteční v sobotu 23. října ve velkém sále Jupiter clubu ve Velkém Meziříčí. Začátek je od dvaceti hodin. Kapela Jelen se v posledních letech vypracovala mezi nejžádanější jména české hudební scény. Hostem koncertu bude Míša Tučná a jako předskokani se představí Kateřina Marie Tichá & Band.

Olympic
KDY: sobota od 20.00
KDE: Chotěboř, sokolovna

V sobotu 23. října zavítá do Chotěboře legendární rocková skupina Olympic v čele s Petrem Jandou. Vystoupí v místní sokolovně. Předprodej vstupenek je v Infocentru Chotěboř. Zahrají známé písničky z posledního alba Kaťata a samozřejmě nebudou chybět jejich největší hity. Otevřeno pro návštěvníky bude již od osmnácti hodin.

PRO DĚTI

Dušičkové strašení v Polné
KDY: pátek od 17.00
KDE: Polná, hrad
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné

Strašidelné zábavné odpoledne na polenském hradě pro celou rodinu. Od pěti hodin jsou připraveny soutěže pro děti, po setmění vyhlášení nejlepšího kostýmu a nejhezčí vyřezané dýně, ohňová show Novus Origo. Vstupné je dobrovolné, občerstvení zajištěno.

Podzimní příroda
Chodíte rádi do přírody a kocháte se krajinou? Mrkněte se do fotogalerie

Festival Malý svět
KDY: sobota od 9.00
KDE: Nové Město na Moravě

Zábavný a poučný den zažijí návštěvníci během rodinného festivalu Malý svět, který připravili na sobotu 23. října v kulturním domě v Novém Městě na Moravě od devíti dopoledne. Festival bude plný poznání, her, divadla, pokusů, hraček, koncertu Mixle v piksle a spousty dalšího. Vstupné na místě na divadlo 80 a 60 korun, vstupné na koncert 120 a 80 korun.

Párty pro děti ve stylu ledového království
KDY: neděle od 15.00
KDE: Havlíčkův Brod, Black Storm music club
ZA KOLIK: 90 a 70 korun

Celý klub bude patřit všem dětem a bude vyzdobený do detailu propracovanými dekoracemi z ledového království. Disko program budou doprovázet pohádkové postavičky v nadživotních velikostech. Děti se mohou těšit na sněhuláka Olafa, princeznu Elsu a doplní je také oblíbený Yeti z pohádky Sněžný kluk.

Tvořivý zámek: Dušičkové tvoření
KDY: sobota od 14.00 do 17.00
KDE: Žďár nad Sázavou, zámek
ZA KOLIK: 160 korun

Sobotní odpoledne s výtvarným ateliérem a zábavně-vzdělávacím programem pro děti ve věku od čtyř do dvanácti let.

Ferda Mravenec
KDY: neděle od 16.00
KDE: Třebíč, Divadlo Pasáž

Pohádka pro malé i velké, plná dobrodružství slavného hrdiny s puntíkovaným šátkem a jeho přátel z knížek Ondřeje Sekory, s písničkami Jana Turka. Diváci se setkají nejen s Ferdou Mravencem, ale i s Broukem Pytlíkem, s nafoukanou Beruškou, s malým umělcem Cvrčkem a nevrlým Hlemýžděm, ale uvidí i Lučního Koníka, Chůvičku, Mravkolva s Ťutínkem a celou řadu dalších postav.

Zatopené mosty u Hulic
Podívejte se na opuštěné mosty, kde leží Kotvaldův Mumuland

KŘEST

Italské trojhubky
KDY: sobota od 16.00
KDE: Telč, Univerzitní centrum

Třetí díl ze sérii italských jednohubek Marty Kučíkové. Telčská rodačka žije už řadu let v Itálii a její kniha je vždy plná lehkých, přívětivých a laskavých postřehů ze života na italském maloměstě, okořeněných jemným humorem.

VÝSTAVY

Podzimní výstava zahrádkářů
KDY: pátek až neděle
KDE: Telč, Městská galerie Hasičský dům
ZA KOLIK: dospělí 25 korun, děti 10 korun

Podzimní výstava ke stému výročí Českého zahrádkářského svazu. Otevřeno v pátek od dvou do pěti hodin, v sobotu a v neděli od osmi do pěti hodin. Prodej dušičkových vazeb si zajistí výrobci v Domě zahrádkářů v pátek od dvou do pěti hodin a v sobotu od osmi do dvanácti hodin.

Podoubraví očima dětí
KDY: do 12. listopadu
KDE: Ždírec nad Doubravou, galerie Doubravka

Výstavu ke dvaceti letům Svazku obcí Podoubraví je možné navštívit v galerii Doubravka do 12. listopadu. Výstava obsahuje výtvarné práce dětí ze škol z celého mikroregionu Podoubraví na téma Podoubravím očima dětí a fotografie ze soutěže Podoubraví objektivem občanů Podoubraví.

#clanek|6129059#

U SOUSEDŮ

DinoPark
KDY: pátek a sobota od 18.00
KDE: Vyškov

Netradiční pohled na druhohorní velikány, speciálně nasvícené scény, 4D kino, doprovodný program na hvězdárně nebo noční vyjížďka na DinoBiku zdarma. To vše čeká návštěvníky na Nočních prohlídkách. Začátek je vždy v šest v podvečer, vstupné je 120 korun.

Legiovlak v Brně
KDY: do neděle
KDE: Brno, nádraží Královo pole
ZA KOLIK: vstup volný

Až do nedělního odpoledne mohou zájemci na nádraží v Brně-Králově Poli navštívit Legiovlak. Vlak tvoří čtrnáct rekonstruovaných vagonů a představují vlak, kterým se českoslovenští legionáři v letech 1918 – 1920 přepravovali pro trassibiřské magistrále. Vstup do legiovlaku je volný, otevřeno je ve všední dny od osmi do čtyř, o víkendu od devíti do čtyř.

Kakaové odpoledne
KDY: neděle od 14.00
KDE: Brno, Botanická zahrada

Ochutnávku FairTrade čokolády spolku NaZemi mohou navštívit lidé v neděli odpoledne v brněnské Botanické zahradě. Akci doprovodí africké rytmy v podání skupiny Ritmo Factory. K vidění bude i prodejní výstava citrusů a dalších tropických a subtropických rostlin, stejně tak nově rekonstruovaná expozice kapradin, cykasů a vranečků a masožravých rostlin.