Hartvíkovický Oktoberfest

KDY: pátek od 18.00 a sobota od 14.00
KDE: Hartvíkovice, sportovní areál
ZA KOLIK: pátek 200 korun, sobota 250 korun dvoudenní 400 korun

Hudba, tradiční bavorské kroje, pivo z tupláku a německé speciality slibuje Oktoberfest v Hartvíkovicích. Dějištěm obdoby bavorského festivalu je sportovní areál Vzákoutí, kde si lidé užijí ochutnávky piva i další program.
Druhý ročník festivalu začíná v pátek od šesti hodin. Návštěvníci se mohou těšit na pivní soutěže a večerní zábavu s kapelou LOL. V sobotu se areál otevře od dvou hodin odpoledne, o hodinu později začne hudební program. Zahraje dechovka i kapela Q-Styl, která zakončí večer taneční zábavou. Po oba dva dny nebude chybět milá obsluha v krojích.
Festival je letos dvoudenní. „Oproti loňskému ročníku jsme přidali jeden den navíc. Důvodem je velký zájem návštěvníků. Po oba dva dny slavnost zahájíme naražením klasického dřevěného soudku. Určitě to přidá na atmosféře akce,“ míní organizátor Jaromír Zezula.

Mraveniště přestavilo dětem z tachovských základních škol  zájmové kroužky které připravilo pro letošní rok.
Chybí peníze, rodiče se bojí nákazy. Zájmové kroužky a domy dětí drtí Covid


Podle něj se mnozí návštěvníci na festival těší celý rok. „Po prvním ročníku jsme zaznamenali značný ohlas. Celý rok nám lidé říkají, jak se těší, až si v Hartvíkovicích opět dají pivo z tupláku a ochutnají nějakou tu specialitu. Příjemně také všechny překvapila obsluha v krojích. Celá akce je totiž jako jedna z mála podobných, co se u nás pořádají, s obsluhou. Má to svoje kouzlo a návštěvníci navíc nemusí trávit dlouhý čas ve frontách,“ prozradil Zezula.
Pivo v tuplácích doplní německé speciality. „Přidali jsme taky více lokálních pivovarů. Letos máme na čepu osm druhů piva. Bavorský preclík je samozřejmostí, dále nabídneme třeba klobásku se zelím a typické pečené vepřové koleno,“ vypočítal Zezula.
Kromě pivních soutěží připravili pořadatelé i další zábavu pro příchozí. „Návštěvníci si budou moci vyzkoušet třeba beerpong nebo pivní loutkohru, k dispozici bude i fotokoutek. Pro nejmenší bude přichystaný skákací hrad. Nebude chybět ani hudební produkce. V pátek nás bude bavit brněnská LOL Party kapela, v sobotu pak naši staří známí Q-Style,“ dodal Zezula.

Hynek Čermák vystavuje v Přibyslavi své fotografie.
Prso za prso. Herec Čermák vystavuje v Přibyslavi akty, výtěžek půjde nemocným


Spousta milovníků piva už blížící se víkend netrpělivě vyhlíží. „Řadu akcí pořadatelé v posledních dnech zrušili kvůli koronaviru, čekali jsme napjatě s kamarády, jak to dopadne v Hartvíkovicích. Okoberfest známe pouze z vyprávění. Těšíme se na výborné pivo a dobrou muziku,“ nechal se slyšet František Nedoma.
Hartvíkovický Oktoberfest našel inspiraci v mnichovském pivním festival. Trvá většinou šestnáct dní a obvykle končí v první říjnovou neděli. Návštěvníci tam každoročně vypijí zhruba sedm milionů tupláků piva.
Historie Okoberfestu sahá až do roku 1810. Slavnost tehdy souvisela ,se svatbou korunního prince Ludvíka Bavorského s Terezou Sasko-Hildeburgskou.
Na podobné akce lidé chodí v tradičním bavorském oblečení, kterými jsou u mužů lederhose a u žen dirndl. Stejně tomu bude i v Hartvíkovicích.

TIPY Z TŘEBÍČSKA

Výstup na věž 
KDY: pátek, od 13.00 do 17.00
KDE: Městská věž, Třebíč
ZA KOLIK: zdarma
Tradiční akce je součástí kampaně Evropského týdne mobility. Lidé mohou využít nabídky na měření krevního tlaku, hladiny cukru v krvi a cholesterolu. Vstup na akci a výstup na věž je zdarma.

Sokol Open
KDY: sobota od 10.00
KDE: Moravské Budějovice
ZA KOLIK: zdarma

Tradiční zahájení nové sezóny se koná v sobotu na nádvoří sokolovny v Moravských Budějovicích. Od deseti do jedné hodiny je připravený program pro děti i dospělé, turnaje a soutěže. Následně se děti mohou těšit na promítání filmu v kinosále.

Melodie z roku raz dva
KDY: neděle od 20.00
KDE: zámek, Valeč
ZA KOLIK: 250 korun

Na zámku ve Valči se koná v neděli další z řady koncertů festivalu Petra Dvorského s názvem Melodie z roku raz dva. Vystoupí český loutnový orchestr s vedoucím Janem Čižmářem, slovem provede Jiří Tichota. Právě díky Jiřímu Tichotovi a LP Písničky z roku raz dva jeho mateřského Spirituál Kvintetu pronikly ty nejkrásnější renesanční evropské písně ve vkusných a vtipných úpravách k táborovým ohňům a do povědomí celých generací. Na koncertě zazní také skladby z nejstaršího českého loutnového sborníku, ve kterém je kromě skladeb užitých Spirituál Kvintetem také například skladba Paduana Hispanica, známá z filmu Noc na Karlštejně.

Jablkobraní
KDY: sobota od 10.00 
KDE: farní dvůr, Náměšť nad Oslavou
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné

Jedenáctý ročník Jablkobraní se letos koná v sobotu mezi desátou a jednou hodinou na farním dvoře v Náměšti nad Oslavou. Na návštěvníky čeká soutěžní výstava ovoce, zeleniny, květin a dalších výpěstků z Náměště a okolí a k dostání budou chryzantémy, macešky, ale i jablečný mošt či burčák a mnoho dalšího.

Řemeslnický jarmark
KDY: sobota od 10.00 
KDE: Centrum tradiční lidové kultury, Třebíč
ZA KOLIK: zdarma

Muzeum Vysočiny Třebíč zve všechny příznivce tradiční lidové kultury na Řemeslnický jarmark. Ten se uskuteční v sobotu od deseti do čtyř hodin v Centru tradiční lidové kultury na ulici Cyrilometodějská v Třebíči. V celodenním programu se představí řemeslníci z partnerských regionů.

DALŠÍ TIPY

Havlíčkobrodsko

Otevřená huť v Tasicích
KDY: sobota i neděle od 10.00
KDE: Tasice
ZA KOLIK: 80 nebo 45 korun
Návštěvníci tasické hutě mohou o víkendu nahlédnout pod ruce sklářského výtvarníka Zdeňka Kunce, který všem zájemcům předvede ukázkovou výrobu skla. Po oba dva dny v každou celou hodinu začne prohlídka sklárny. V neděli ve tři hodiny se pak mohou zájemci zúčastnit vernisáže výstavy Když dva dělají totéž. Zjistí zajímavosti o různých technikách zpracování skla. Vstupné je osmdesát korun, snížené pro děti, mládež a důchodce za pětačtyřicet korun.

Ilustrační foto.
V Ledči hledají vánoční strom. Žádná sušinka, ale pořádný kus, zní z radnice

Žďársko

Faraónský běh na Zelenou horu
KDY: sobota od 13.00
KDE: Žďár nad Sázavou, Zelená hora
ZA KOLIK: startovné 30 korun

Milovníci aktivního pohybu se mohou zapojit do Faraónského běhu. Cílem je v co nejkratším čase vyběhnout osmdesát schodů na Zelenou horu ve Žďáře nad Sázavou. Soutěž je rozdělená dle věkových kategorií. Vítěz s nejnižším časem získá na rok putovní pohár. Sraz je v jednu hodinu pod prvním schodem, účastníci zaplatí startovné třicet korun. 

Pelhřimovsko

Letecké setkání
KDY: sobota od 10.00
KDE: Kejžlice u Lipnice
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné

Kdo rád obdivuje vzdušné stroje nebo je dokonce řídí, může se těšit na inspirativní setkání. Letečtí nadšenci pořádají už popáté v Kejžlicích u Lipnice setkání všech přátel letectví v sobotu od deseti hodin. Kromě možnosti obdivovat různé letecké stroje nebo si vychutnat vyhlídkový let, bude možné užít si hudbu i občerstvení. Kdo má možnost, může na akci přímo přiletět. 

Jihlavsko

111 let MHD v Jihlavě
KDY: sobota od 8.30 a neděle
KDE: Jihlava
ZA KOLIK: zdarma

Po oba víkendové dny je připravený bohatý program, jako je například prohlídka starých i nových vozů MHD nebo jízdy retrolinkami. Zájemci mohou využít jízdu městskou hromadnou dopravou zdarma. V sobotu od půl deváté bude na náměstí připravený doprovodný program, odpoledne čeká na zájemce velkolepý konvoj historických vozidel. Pojede směrem na Hlavní nádraží a zpět.