Kámenské hradohraní

KDY: sobota a neděle od 10.00
KDE: Hrad Kámen
ZA KOLIK: 90 až 330 korun 

Vypravit se do poloviny patnáctého století mohou všichni zájemci, kteří dorazí o prvním srpnovém víkendu na hrad Kámen. Hradohraní nabízí zábavu pro celou rodinu. „Pro rodiče s dětmi budou připravené různé soutěže. Pozorovat mohou šermířská vystoupení, ukázky dravců či vystoupení kouzelníků. Děti se dozví řadu zajímavostí ze života rytířů a zaskotačí si na skákacím hradu,“ nastínil program ředitel Muzea Vysočiny Pelhřimov Ondřej Hájek. 

Téma hradohraní je podle něj každým rokem jiné a vztahuje se vždy k důležitým historickým událostem hradu Kámen. Tentokrát se návštěvníci přesunou do revoluční husitské doby, kdy na hradě pobýval vladycký rod Tluksů. Přibík Tluksa stál na straně kališníků, podílel na válečných taženích husitů a roku 1422 společně s velitelem Janem Hvězdou vpadl do města Bechyně. Vypálili město i klášter.  

Kromě teoretického seznámení s minulostí nabízí pořadatelé i praktické ukázky. „Odvážlivci si mohou rytířskou zbroj a zbraně pod dohledem vyzkoušet. Po oba dva dny budou hradní expozice přístupné od deseti do pěti hodin samostatně bez doprovodu průvodců. Návštěvníci si tak celý hrad po zakoupení vstupenek budou moci projít samostatně vlastním tempem a zapojit se do zábavně naučného kvízu s úkoly,“ dodal Hájek. Jak upozornil, večerní prohlídky s názvem Hrad ožívá po setmění se budou konat v sobotu v půlhodinových intervalech. Z důvodu omezené kapacity je vhodné si tuto prohlídku předem zarezervovat na telefonním čísle 565 426 609 nebo 721 846 931.
Do atmosféry let minulých se návštěvníci přenesou díky krátkým hraným scénkám v režii hradního kolektivu. Dozví se díky nim zajímavosti o vzdělávání, trávení volného času, módě nebo stolování našich předků žijících na panském sídle. Prohlídky se konají mezi sedmou a půl desátou večer. 

Na akci se již nyní těší Marta Zapletalová. „Vezmu celou rodinu a Kámenské hradohraní si o víkendu nenecháme ujít. Bude to pěkný výlet s atraktivním cílem. Děti není snadné zabavit a program hradohraní je bohatý. Chlapce určitě potěší šermíři a jejich umění,“ prozradila Zapletalová. Ji samotnou zajímá historie a těší se, že zůstanou i na večerní prohlídky a následný ohňostroj. „Jsou prázdniny, domů spěchat nebudeme,“ dodala.
Celý sobotní večer bude totiž zakončený ohnivou show v podání skupiny Gaja Yritis. Světelné divadlo na obloze s jedinečnými kulisami začne o půl jedenácté večer.

TIPY Z TŘEBÍČSKA

Petr Bende v Rokytnici
KDY: sobota od 19.30 
KDE: Rokytnice nad Rokytnou 
ZA KOLIK: 199 korun

Zpěvák Petr Bende vyráží za svými fanoušky na Vysočinu s komorním programem. Zpěvák vystoupí se svým akustickým recitálem nazvaným Je čas jít dál 2020 v sobotu v areálu koupaliště v Rokytnici nad Rokytnou na Třebíčsku. Koncert začne o půl osmé večer. 

Večer s cimbálovou muzikou
KDY: pátek od 17.00
KDE: zámecké nádvoří, Moravské Budějovice
ZA KOLIK:  80 korun

V pátek 31. července se koná čtvrtý ročník akce Večer s cimbálovou muzikou od pěti hodin na nádvoří zámku v Moravských Budějovicích. Cimbálová muzika vystoupí pod vedením Petra Hudečka. Na programu je také ochutnávka vín. 

Okříské filmové léto
KDY: pátek od 21.00
KDE: Okříšky
ZA KOLIK: od 80 korun

Devátý ročník Okříského filmového léta se uskuteční v areálu sportovního klubu v Okříškách. Začátky promítání jsou vždy v devět hodin večer. Jako první film diváci uvidí českou pohádku Zakleté pírko, v sobotu americké drama Joker, v neděli komedii 3Bobule, v pondělí Ovečka Shaun ve filmu: Farmageddon. V úterý se mohou potěšit snímkem Přes prsty, ve středu komedií na motivy románu Evžena Bočka Poslední aristokratka a poslední den, ve čtvrtek zakončí Chlap na střídačku. Na všechny filmy je jednotné vstupné 80 korun, kromě snímku 3Bobule, kde je vstupné 100 korun. Promítání pokračuje do 6. srpna.

Rockové legendy
KDY: pátek od 15.00
KDE: koupaliště Polanka, Třebíč
ZA KOLIK: 230 korun

Na Polanku míří opravdové perly Třebíče a u toho by neměl chybět žádný rockový fanoušek. V pátek 31. července se zde koná koncert s názvem Rockové legendy, na kterém vystoupí MPdvojka, Bambus, Perpetum Jiřího Schelingera, Matador a Morava. Začátek akce je od tří hodin odpoledne.

Zážitkový den v muzeu 
KDY: sobota a neděle od 9.00
KDE: muzeum, Koněšín
ZA KOLIK: 50 korun

Letecké muzeum v Koněšíně pořádá tuto sobotu a neděli v čase od devíti do šestihodin již třetí zážitkový víkend. Pro své fanoušky si pořadatelé připravili prohlídky muzea s komentáři s možností  nahlédnutí do kokpitů. Dále zájemce čekají jízdy vojenskou pásovou technikou, jízdy na koních nejen pro děti, bleší a sběratelský trh, večer promítání filmů z archívu.

Dětský den v Babicích
KDY: sobota od 13.00
KDE: hřiště, Babice
ZA KOLIK: zdarma

Hasiči v Babicích pořádají v sobotu 1. srpna Dětské odpoledne pro všechny děti i dospělé. Začátek je v jednu hodinu po poledni na tamním hřišti. Pro děti jsou připravené soutěže a hry, malování na obličej a další doprovodný program.

Pohádková cesta
KDY: neděle od 15.00
KDE: Hartvíkovice
ZA KOLIK: zdarma

Obec Hartvíkovice zve děti i dospělé na Pohádkovou cestu, kterou mohou odvážlivci podniknout v neděli 2. srpna od tří hodin odpoledne. Pro děti je připravená procházka kolem lesa, kde na ně budou čekat pohádkové bytosti s úkoly i dobrotami, které dostanou za odměnu.

DALŠÍ TIPY

Pelhřimovsko

Divadlo pro děti
KDY: sobota od 11.00
KDE: park Stromovka, Humpolec

Děti, které zavítají v sodbotu dopoledne na pohádku do Stromovky v Humpolci, zjistí, že umět číst není jen tak. A umět si hrát se svou hračkou, vymýšlet situace, do nichž se dostává i jejich řešení, najít k světu hezký vztah, to také není tak docela samozřejmé, jak se lidem zdává. Divadlo Kejklíř uvede představení nazvané Můj medvěd Flóra, které je určeno především pro diváky od tří do devíti let.

Neckyáda na Želivce
KDY: sobota od 13.00
KDE: Želiv
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné

Jízda po lávce trakařem nebo na kole čeká na účastníky čtvrtého ročníku Neckyády na Želivce. Vedle adrenalinového vyžití a zábavné podívané na lidi čeká bohaté občerstvení a od osmé hodiny večerní program v tamním kulturním domě, kde bude hrát DJ Kofola. Děti si užijí zábavu na dětské diskotéce a dospělí zavzpomínají na staré časy u československých hitů.

Promenádní koncert
KDY: neděle od 10.00
KDE: Masarykovo náměstí, Pelhřimov
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné

Oblíbené hudební uskupení Humpolecký Dixieland v čele s kapelníkem Jaroslavem Šimekem vystoupí v programu Pelhřimovského kulturního léta. Hudební skupina svým posluchačům nabízí žánr dixieland, což je styl jazzové hudby, který se na Vysočině stále řadí mezi exotické žánry. 

Havlíčkobrodsko

Farmářské trhy
KDY: sobota od 8.00
KDE: Havlíčkovo náměstí, Havlíčkův Brod

Farmářské trhy lákají návštěvníky k nákupům na Havlíčkově náměstí v Havlíčkově Brodě. Prodejci nabídnou své zboží od osmé hodiny ranní. Lidé si zde mohou koupit zeleninu, ovoce, sýry a mléčné výrobky z produkce soukromých zemědělců a rodinných farem, včetně přírodní kosmetiky. Další trhy jsou naplánovaný na 5. září. 

Pohádka mládí
KDY: sobota od 18.00
KDE: Kynice, venkovní areál SDH
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné

Příběh, který napsal sám život. Témata lásky, manželství a životních zkoušek, které je třeba společně překonat. V divadelním představení hrají tři herci a diváci uvidí jejich životy od dětství až po seniorský věk. Hra je plná humoru, nadsázky, moudrostí a propojuje různé etapy života.

Žďársko

Kovářský Šlakhamr
KDY: sobota od 10.00
KDE: Hamry nad Sázavou

První srpnovou sobotu se koná akce nazvaná Šlakhamr v Hamrech nad Sázavou na Žďársku. Návštěvníci se zde setkají s partou kovářů, kteří budou celý den rozeznívat kovadliny údery svých kladiv. navíc si mohou zájemci vyzkoušet své schopnosti na čtyřech stanovištích, která jsou určena především dětem. Akce začne v deset hodin dopoledne.

Jihlavsko

Prázdniny v Telči
KDY: sobota od 17.00
KDE: Telč
ZA KOLIK: 100 až 660 korun

Festival plný muziky a divadel Prázdniny v Telči pokračuje dalšími koncerty. V sobotu vystoupí zpěvačka Aneta Langerová. Na Panském dvoře potěší své příznivce společně se slovenskou kapelou Korben Dallas. Obě kapely představí nejen to nejlepší ze svého aktuálního repertoáru, ale také celou řadu písní zahrají společně. Koncert začne v pět hodin, festival pokračuje až do 9. srpna.