Magických přírodních zákoutí, v nichž se zneurotizovaní Pražané mohou alespoň na chvíli schovat před šílenstvím velkoměsta, je v metropoli až překvapivě hodně. Jen namátkou: Divoká Šárka, Kunratický les, Modřanská rokle, Stromovka, Závist s keltským oppidem, Chuchelský háj, údolí Únětického potoka…

Často jen pár kroků od řvoucích dálnic, ponurých kancelářských megabudov a přelidněných zastávek hromadné dopravy se skrývají malé (i větší) oázy pro tělo i pro duši.

Cyklistický výlet po Labské stezce.
Nejkrásnější výlet Polabím: Na kole do lázní, skanzenu i do keltské osady

Jedním z nejpozoruhodnějších cílů jak pro rodinný výlet, tak pro osamělé toulky romantiků, je už desítky let nepochybně Prokopské údolí. Zelený klenot, něžně zasazený mezi Hlubočepy, Řeporyje a Butovice, nabízí hned několik možných procházkových tras. Ty si lze zpestřit i projížďkou vlakem po tzv. „pražském Semmeringu“ s malebnou vyhlídkou.

Prokopské údolí v Praze.Prokopské údolí v Praze.Zdroj: Deník/Vít Šimánek

Možných cest údolím a nejbližším okolím je skutečně celá řada, podrobný přehled (včetně řady tipů a zajímavostí) lze nalézt například ZDE. Jako jakousi základní trasu lze doporučit výlet od ikonických hlubočepských viaduktů do Butovic, během níž se lze seznámit s většinou nejznámějších lokalit a vytipovat si směr dalších průzkumů.

Některé cesty Prokopským údolím lze zvládnout i s kočárkem, na jiné už se doporučuje důkladnější turistické vybavení a fyzická zdatnost. Neuškodí ani smysl pro orientaci, protože ač by se mohlo zdát, že ztratit se v tomhle nevelkém kousku Prahy snad ani není možné, členitá krajina lesíků, skal a bývalých lomů dokáže neopatrnému odvážlivci připravit nejedno překvapení.

Střežené vojenské tajemství

Ještě o poznání divočejší to zde bývalo na přelomu 10. a 11. století, kdy si (údajně) jednu z mnoha zdejších jeskyní vybral jako dočasné útočiště kněz Prokop. Pocvičoval se zde ve zbožnosti a umrtvování světských tužeb, zároveň však podal důkaz o své síle a temperamentu. Než se ubytoval, vyhnal z jeskyně ďábla, přepral ho a aby toho nebylo málo, zapřáhl ho do pluhu.

Prokopské údolí v Praze.Prokopské údolí v Praze.Zdroj: Deník/Vít Šimánek

Budoucí světec Prokop pak odešel na Sázavu, odkud dle legend za pomoci své berly se stejnou nesmiřitelností vypráskal německého opata a jal se pěstovat slovanské písemnictví. V divokém údolí u Prahy po něm zůstala jeskyně, v níž se ještě ve druhé polovině 19. století ukazovalo jeho nepříliš pohodlné kamenné lože, stejně jako díra ve stropě, kterou prchal zděšený pekelník.

Mimochodem: jen pár metrů od někdejší světcovy ubikace a v 60. letech zbořeného poutního kostelíku se nachází vojenský objekt K-116, jitřící fantazii milovníků záhad a konspiračních teorií. Již nacisté zde budovali podzemní leteckou továrnu a místo dodnes spravuje armáda.

Kladská a její kouzlo
Nejkrásnější výlet na západě Čech: Tajemná Dyleň, lázně i rašeliniště

Přesný účel stavby není veřejně znám a je předmětem řady dobrodružných dohadů. Zajímají-li vás spekulace o supertajném podzemním městě, na internetu jich lze nalézt víc než dost. Faktem ale je, že v případě pokusu o proniknutí do tajů objektu se příliš neodbytní záhadologové zřejmě dočkají blízkého kontaktu s vojenskou policií, jež pro podobné legrácky nemívá pochopení.

Posezení u pivních speciálů

Rozlehlou Prokopskou jeskyni už navštívit nemůžeme, zmizela po roce 1880 kvůli rozsáhlé těžbě vápence, která současnou podobu údolí výrazně poznamenala. Měla i vědecký význam: právě v jednom ze zdejším lomů kdysi Joachim Barrande (víceméně náhodou) našel prvního zkamenělého trilobita v Čechách. Celá oblast je bohatá na cenné archeologické nálezy.

Prokopské údolí v Praze.Prokopské údolí v Praze.Zdroj: Deník/Ivan Babej

Bohatýrsky zvrásněná krajina místy připomíná kaňony Divokého západu, což je jistě jeden z důvodů, proč si Prokopské údolí mimořádně oblíbil spisovatel Jaroslav Foglar (dnes zde má i pamětní desku). Legendární „Jestřáb“ sem často vodil na oddílové výpravy hochy ze slavné Dvojky a romanticky rozeklanou různorodostí zdejších roklí se pak nechal inspirovat i v několika svých knihách.

Plešné jezero
Nejkrásnější výlet Šumavy: Na Třístoličník a Plechý, užijí si i milovníci vlaků

Tajuplný kout české metropole však dokáže uspokojit i tužby návštěvníků, zaměřených zcela opačně než zapřisáhlý abstinent Foglar. Oblíbenou destinací žíznivých Pražanů je pivovar Prokopák v Klukovicích v jižní části Prokopského údolí. Obzvlášť v letních měsících je (raději zdrženlivá) ochutnávka zdejších napěněných speciálů příjemnou kratochvílí.

Co by asi dnešní podobě „svého“ údolí řekl bojovný asketa Prokop?

Cesta Prokopským údolímCesta Prokopským údolímZdroj: se svolením mapy.cz