Filmovou komedii, která přichází do kin, natočila režisérka Jitka Rudolfová podle populární knihy Barbory Šťastné Láska pro samouky.

„Kniha mě bavila zejména svou ironií a celkovým nadhledem na životní situace, které v určitém věku prožívá většina žen. Pro filmovou podobu jsme ale museli příběh zhustit, na rozdíl od knihy v něm není tolik milostných románků a nápadníků hlavní postavy Kláry,“ přibližuje režisérka. 

Život pro samouky:

Zdroj: Youtube

Slovo „láska“ z názvu knihy tvůrci pozměnili na slovo „život“.

„Má to být víc komedie než romantika. Jakákoli romantika je totiž ve filmu vždy převálcovaná nečekanými okolnostmi i ironií a sarkasmem hlavní hrdinky,“ dodává Jitka Rudolfová.

Hlavní postava Klára umí být ve čtyřiceti pořád stejně nejistá a zmatená jako v osmnácti, jenom už to nevypadá tak roztomile. „Klára je roztržitá, nesebevědomá, ale vtipná. Svůj život má celkem naplánovaný, ale dostane se do situace, kdy její plány přestanou vycházet, a naopak se začne v životě trochu plácat,“ popisuje Jana Plodková postavu, kterou si ve filmu zahrála.

„V minulém životě jsem asi musela být námořník,“ říká Kristýna Frejová. Při jízdě na motorovém člunu nebo lodi je prý nejšťastnější.
Kristýna Frejová: Tatínkovi jsem vypadla ze člunu a chvíli ležela na dně potoka

Její manželství ze dne na den skončí a ona se znovu ocitne v nepředvídatelném světě randění a seznamovacích trapasů. Do toho vychovává dvě dcery, snaží se přežít životní styl své excentrické matky, a navíc jí začne radit úžasná vztahová koučka a influencerka.

Do téhle chvíle měla svůj život celkem ujasněný, ale teď se z ní stal samouk.

Smůla v patách

„Snad při žádném jiném natáčení jsem nezažila tolik smůly,“ naznačila režisérka Jitka Rudolfová. Tvůrci řešili těsně před natáčením i v jeho průběhu zdravotní komplikace a nehody účinkujících.

Jednu z vedlejších postav museli dokonce přeobsadit přímo v den natáčení, jelikož se v dané lokaci jindy natáčet nemohlo.

„Každé natáčení filmu je náročné, zejména časově. Musíte se vejít do daného počtu natáčecích dní. Pro mě je proto při natáčení důležité pracovat s lidmi, kterým věřím a s nimiž jsem v tu chvíli na jedné lodi. V tomto ohledu si na atmosféru na place nemůžu vůbec stěžovat. Práce byla příjemá, zvládli jsme všechno,“ dodala k práci na filmové komedii režisérka.

Pády a trapasy

Kromě hlavních ženských postav Jany Plodkové, Zuzany Kronerové, Báry Seidlové a Simony Babčákové se v komedii objeví pánové David Švehlík, Václav Neužil a Lukáš Příkazký. Ti si zahráli nápadníky na katastrofických schůzkách plných trapasů.

„Mám ve filmu i dva kaskadérské kousky, budu padat z barové židle a taky z kola. Moc jsem si natáčení užila,“ zakončuje s úsměvem povídání o vzniku filmu Jana Plodková a zve na něj diváky do kin. Komedie Život pro samouky bude mít premiéru už letos v květnu.

Simona Babčáková říká, že hranice si v životě vymezovat musela. V osobních vztazích i v rámci realizace svých snů.
Simona Babčáková: Krize v partnerských vztazích mě motivovaly nejvíc

Jaroslav Plesl se v komediálních rolích objevuje čím dál víc. A velmi mu sluší… Ve filmu si zahrála také Simona Babčáková i Bára Seidlová, která je vztahovou koučkou a influencerkou, jež Kláru začne učit sebelásce. Také jí doporučí, aby randila s novými muži. Nakonec se s nimi roztrhne pytel a o zábavu tak rozhodně nebude nouze.