Předchozí
1 z 7
Další

Foto 1Zdroj: Deník / Helena Zelená Křížová

Radka Plocková z Rokytna měla odmalička ráda květinové vazby a aranžmá. „Už jako dítě jsem pořád něco trhala na zahrádce. A aranžovala do vázy. Babička mi často říkala ať to raději nechám kvést. Ale mě to vždy moc bavilo,“ usmívá se Radka Plocková.

Foto 2Zdroj: Deník / Helena Zelená Křížová

Vyučená kuchařka-servírka se ke své dětské zálibě časem vrátila. „Nejprve jsem pracovala jako prodavačka. Prodávání mě bavilo více než vaření. Doma jsem si pořád všechno zdobila a upravovala, mám ráda kolem sebe hezké věci. A mám velmi ráda květiny. Kromě karafiátu asi všechny,“ pokračuje Radka Plocková.

Foto 3Zdroj: Deník / Helena Zelená Křížová

Nakonec si udělala aranžérský kurz a splnila si dávný sen. Otevřela v Novém Městě na Moravě malé květinářství. „Strašně se mi vždycky líbil citát „nesni svůj život, ale žij svůj sen“. A já ho teď žiji. Pracuji v nádherném prostředí. Často, když někoho něco trápí, tak se přijde do obchůdku jen tak pokochat, nabít se energií, pohladit duši. Za to jsem velmi ráda,“ pochvaluje si svou práci Radka Plocková, která se teď ve svém krámku nejvíce zaměřuje na vánoční dekorace.

Foto 4Zdroj: Deník / Helena Zelená Křížová

Jako každý rok, také letos jsou nové vánoční trendy. „Každý rok vládne jiná barva. Letos převažuje růžová a bílá. Hodně se také do aranžmá používají umělé květiny. A lidé se vrací také k přírodě a přírodninám. Ty se zase často kombinují s baňkami,“ popisuje květinářka.

Foto 5Zdroj: Deník / Helena Zelená Křížová

Zákazníci se na ni často obracejí s prosbou o pomoc. „Někteří chtějí poradit, jak si vlastní dekoraci udělat a co na ni dát. Mohou si tu vybrat ze spousty nejrůznějších komponentů. A často jim taky poradím, jak všechno naaranžovat. Chodívají třeba rodiče s dětmi. Děti chtějí vyrábět, mají to rády“ potvrzuje Radka Plocková.

Foto 6Zdroj: Deník / Helena Zelená Křížová

Někdo vsadí na umělou vazbu, jiný raději sáhne po živé květině. „K Vánocům určitě patří vánoční hvězda. Už není jen červená, ale také růžová, bílá, kropenatá… Záleží jaká se komu líbí. Lidé chtějí také vánoční kaktusy, bramboříky, azalky nebo cesmíny,“ vyjmenovává květinářka.

Foto 7Zdroj: Deník / Helena Zelená Křížová

Práce jí prostě neskutečně baví. A to se odráží i v jejím obchůdku. V příjemném prostředí lidé často zapomínají na čas i strasti všedního života. „Jsem ráda, když odcházejí zákazníci spokojení,“ uzavírá Radka Plocková.