Hejtman Michal Hašek po poradě s hasiči plošné vypalování do odvolání výslovně zakázal.

„U nás na Vysočině se zatím k takovému kroku nechystáme, přesto výzva lidem, aby této nezákonné činnosti zanechali, trvá,“ zmínila mluvčí krajských hasičů Petra Musilová. Dotkla se tak faktu, který mnozí ani nevědí. Že totiž plošné vypalování trávy a porostů zakazuje hned několik zákonů o ochraně přírody a krajiny, dále zákon o požární ochraně a konečně zákon o ochraně ovzduší.

„Kdo se takovýmto způsobem rozhodne vyčistit svůj pozemek, může zaplatit i pokutu dvacet pět tisíc korun,“ upozornil krajský vyšetřovatel požárů Jiří Zelenka.

Extrémní sucho v kombinaci se závany větru můžou způsobit velké škody a zranění, loni si při této činnosti na Vysočině ublížili tři lidé. Kdo už se rozhodne na svém pozemku likvidovat v ohni suchý přírodní materiál na dobře ohraničeném místě, měl by pálení ohlásit.

Lze to provést elektronicky vyplněním formuláře, který je na stránkách www.hasici-vysocina.cz v sekci „Pálení klestí“. Vyplnění formuláře je velmi snadné. Sám navádí, co je potřeba vypsat. Po odeslání se zobrazí na počítači operačního důstojníka. Pálení je možné nahlásit telefonicky na číslech 950 270 102 106.

A jak je to s počasím? Do konce března podle meteorologů vývoj situace nenasvědčuje tomu, že by mělo významně pršet, tedy víc než pět milimetrů za den. Od počátku března spadlo na Vysočině pouze 25 až 30 procent obvyklých srážek , je tedy extrémně sucho. Naopak leden byl srážkově nadprůměrný a únor odborníci vyhodnotili jako „srážkově normální“.