O rok dřív byl počet požárů o třetinu nižší. Zemřeli při nich čtyři lidé, o dva méně ve srovnání s rokem 2014. Mírně se snížil počet zraněných, narostla ale způsobená škoda. Celkem hasiči loni zasahovali téměř u 9 500 událostí, to je přibližně o 1 200 více než předloni. Ve čtvrtek to oznámila mluvčí vysočinských hasičů Petra Musilová.

Nejčastěji loni hořelo na Jihlavsku, kde bylo 253 požárů, nejméně na Třebíčsku, a to 134 událostí. První požár s tragickým koncem se stal 22. února v rodinném domě v Jamném na Jihlavsku. „Zemřel při něm starší muž. Osudnou se mu stala cigareta zapálená v posteli," uvedla mluvčí.

V polovině dubna zasahovalo devět hasičských jednotek u požáru rodinného domu v Úhrově na Havlíčkobrodsku. Uvnitř hořícího domu našli hasiči mrtvého muže. Požár způsobila technická závada na prodlužovacím kabelu.

Na začátku července hořelo zaparkované osobní auto v Jimramově na Žďársku. Po uhašení hasiči v autě objevili tělo devětašedesátiletého muže.

Při požáru domu na Horním náměstí v Humpolci na Pelhřimovsku zemřel rovněž starší muž. Požár způsobila nedbalost a neopatrnost při manipulaci s propanbutanovým vařičem.

Ve srovnání s rokem 2014 vzrostl loni počet výjezdů hasičů o 1 221. Zvýšil se počet zásahů u dopravních nehod a u technických pomocí, přibylo i planých poplachů. Nejčastěji hasiči vyjížděli k technickým zásahům. Odstraňovali popadané stromy, čerpali vodu ze zatopených objektů a spolupracovali hlavně se zdravotníky.

V uplynulém roce vyjížděli hasiči na Vysočině k poskytnutí technické pomoci celkem v 5 764 případech, oproti roku 2014 je to nárůst o rovných 331 událostí.

K odstranění následků dopravních nehod byli vysočinští hasiči vysláni v 1 363 případech, což je meziročně téměř o stovku případů více. V drtivé většině zasahovali hasiči u dopravních nehod na silnicích. Čtyřiadvacetkrát vyjeli k nehodě na železnici a čtyřikrát také k letecké nehodě.