Na první pohled naprosté dílo zkázy. Požářiště v Ronově na Havlíčkobrodsku, kde v úterý okolo osmé hodiny večer zachvátil požár sklad papírového materiálu továrny na kartonové obaly Apoly, včera ještě mnoho hodin mohutně doutnalo.

Život se ale v podniku, který je znám tím, že zaměstnává i handicapované pracovníky, nezastavil. Od rána se v improvizovaných podmínkách normálně vyrábělo, a zedníci na straně areálu naproti zničenému skladu pracovali na rozestavěné budově.

„Na to, jaký to byl obrovský průšvih, vše dopadlo ještě dobře,“ říká jeden z majitelů kartonky a krajský zastupitel Libor Joukl. Z areálu večer, krátce před vypuknutím požáru, odjel. Nemilá zpráva ho tedy zastihla za volantem ještě nedaleko.

„Otočil jsem auto a byl na místě už v osm – dříve než hasiči,“ pokračuje. Ihned začal krizovou situaci řešit. Naštěstí měl k ruce zaměstnance večerní směny. Dobrým tahem se ukázalo být odstranění všech vozidel – osobních, nákladních i vysokozdvižných vozíků – která by mohla překážet hasičským vozům.

Když první z nich dorazily, byla už střecha skladu v jednom ohni. Bylo jasné, že budova se nedá zachránit. Veškerá snaha se proto soustředila na to, aby plameny nepřeskočily na vedlejší střechy. Kdyby zasáhly přilehlé haly se strojním vybavením, znamenalo by to pro podnik katastrofu.
Tomu však hasiči dokázali zabránit. „Všem zúčastněným chci velmi poděkovat, skvěle to zvládli. Shořel jen papír, i když drahý,“ říká Joukl.

Příčina požáru  je zatím neznámá

Lidé z Apoly věří, že odbyt podniku událost nenaruší. Dodavatelé firmě vyšli vstříc a materiál navážejí podle aktuální potřeby. Vyrábí se zatím v hale vzdálenější od zničeného skladu, kam byly dočasně evakuovány i stroje z druhé výrobní haly.

„Škoda způsobená požárem byla předběžně vyčíslena na patnáct milionů korun,“ sdělila mluvčí hasičů Petra Musilová. Joukl mluvil o deseti milionech škody na uskladněném materiálu, nepočítaje v to zničenou budovu.
„Vyšetření příčiny požáru bude otázkou několika dnů. Dva až tři dny trvá posbírání vzorků a stop, teprve potom proběhne jejich laboratorní rozbor,“ uvedl velitel hasičské stanice v Havlíčkově Brodě Luboš Vacek.