„Naše operační středisko přijalo hlášení o požáru v 0.33 hodin. Postupně na místo vyjelo jedenáct jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů,“ sdělila mluvčí Hasičského záchranného sboru kraje Vysočina Petra Musilová. Plameny postupně pohltily podkroví a střechu bytovky. Pod kontrolu je zasahující jednotky dostaly až těsně před pátou hodinou ranní.

Z hořícího domu se hasičům podařilo vynést ještě tři propanbutanové lahve. Celé úterý pak probíhalo dohašování drobnějších ohnisek a rozebírání konstrukce domu. Zasahovali profesionální hasiči z Jemnice, Dačic, Moravských Budějovic a Třebíče. Pomáhali jim dobrovolní hasiči z Jemnice, Moravských Budějovic, Třebelovic, Želetavy, Budíškovic a Dešné.

Plameny byly veliké

„Mně pípla esemeska, že je problém, vzápětí, co hlášení dostali hasiči. Podíval jsem se z okna svého domu a viděl, že plameny jsou veliké. Hned jsem vyrazil na místo,“ popsal své noční probuzení jemnický starosta Miloslav Nevěčný.

Když k hořícímu domu přišel, bylo mu jasné, že bude nutné zajistit pro jeho bezprizorní obyvatele náhradní bydlení.

„Objekt slouží lidem, kteří mají hlouběji do kapsy. Ne problémovým rodinám. Patří nějakému soukromníkovi ze severu Moravy, z Opavska. Pokoušel jsem se ho kontaktovat, ale bylo mi řečeno, že je zrovna v zahraničí na horách. Vzhledem k tomu, že nájemníci mají trvalý pobyt v Jemnici, postarali jsme se o ně,“ doplnil Nevěčný. Dvěma rodinám radnice nabídla volné byty, třetí rodina je zatím u příbuzných s tím, že má o byt už z dřívějška zažádáno. Nyní jej dostane.

Dům je postavený ve tvaru písmene U, má deset bytů. Z nich je nyní šest neobyvatelných. Jedná se o středovou část, půdní vestavby mají prohořelé krovy, zdivo je prolité vodou, veškeré instalace jsou zničené. „Ten oheň byl hodně velký, střídala se tam dlouhé hodiny jedna cisterna za druhou, proto přijelo tolik sborů,“ poznamenal starosta Nevěčný.

„Při požáru ani při samotném zásahu nikdo nebyl zraněn, příčina se nadále vyšetřuje,“ konstatovala mluvčí Musilová.

Podle zdroje blízkého hasičům požár vznikl patrně nedbalostí, a to od komína nebo od topidla.

Plameny za sebou zanechaly škodu na majetku ve výši přibližně dva miliony korun.