Nikdo nebyl zraněn, ale vzniklé škody jen u požárů v přírodě převýší 1,2 milionu korun, řekla mluvčí hasičů Petra Musilová. U největšího zásahu, u Zdeňkova ještě nebyla škoda vyčíslena.

Hasiči museli v úterý zasahovat na 44 místech Vysočiny, obvykle vyjíždějí za den v průměru pětadvacetkrát. „Nejsou to jen požáry, ale i likvidace obtížného a nebezpečného hmyzu, která nás teď každodenně zaměstnává," uvedla Musilová.

U Zdeňkova na Jihlavsku zasáhly plameny tříhektarové pole s pšenicí, deset hektarů strniště a tři hektary lesa. Dvanáct jednotek hasičů je hasilo tři hodiny. „Vpodvečer se čtyři jednotky musely na místo vrátit a ještě jednou dohasit ohniska," uvedla mluvčí. Příčinu tohoto požáru ještě hasiči vyšetřují.

Nejčastěji v úterý hořelo na Třebíčsku. Lesní hrabanka u Opatova na Třebíčsku vzplála od parafínových svící, které v lese při noční hře zapalovali táborníci. Ze stejného důvodu hořelo v tomto lese už podruhé. „Poprvé tady hasiči museli likvidovat požár hrabanky v neděli," řekla mluvčí.

Požár na poli v sousedství Jakubova u Moravských Budějovic způsobila technická závada u lisu na balíky. Od něj chytlo i pole a balíky slámy. Pět jednotek hasičů zaměstnalo hašení pole a stohu slámy v Ratibořicích. U Bačkovic stejný den hořelo obilné pole a tři nové nákladní přívěsy k traktorům. S hašením tam hasičům pomáhal vrtulník, který několikrát shodil vodu do požářiště. U Pozďatína na Třebíčsku začal kvůli technické závadě na brzdách hořet traktor, plameny částečně zasáhly i les. Škoda převýšila 600 tisíc korun.

Na Pelhřimovsku hořela sláma na poli u Pravíkova a lesní hrabanka u obce Vodná. V Dobroníně na Jihlavsku museli hasiči hasit túje, které vzplály asi od svíčky nebo nedopalku cigarety.