Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Inspekce: I k adventnímu věnci musí být návod

Vysočina – Na vánoční prodejce v celém kraji se v těchto dnech zaměřují pracovníci České obchodní inspekce (ČOI). Jejich drobnohledem prochází vše, co lidé ve svých stáncích zákazníkům nabízejí.

9.12.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Petr Šilar

Inspektoři mimo jiné kontrolují zboží, které obsahuje svíčky. „Když si například někdo koupí adventní věnec, musí být srozuměn s tím, že jde pouze o dekoraci, a tudíž na něm nelze zapalovat svíčky. Pokud to však někdo poruší, nesmí v žádném případě odejít z místnosti, aniž by oheň zhasl. To vše se však musí lidé dozvědět už při koupi věnce. Návod je u něho nezbytný,“ uvedl zástupce ředitele inspektorátu Karel Havlíček.


Své zákazníky proto na tento fakt upozorňuje ve svém stánku například i Petr Cholačev, který se každoročně účastní vánočních trhů na jihlavském Masarykově náměstí. „Vidíte, mám to tady napsané – nenechávat hořet bez dozoru,“ ukázal prodejce na cedulku, kterou má zavěšenou nad svícny, jež kolemjdoucím nabízí. „Vím, že tohle varování tady musím mít. Navíc si dokážu představit, jakou katastrofu by mohla jedna svíčka způsobit, pokud by ji člověk nechal doma hořet a vzdálil se od ní,“ doplnil Petr Cholačev.


Ke stromkům nedávají účtenky


Jak uvedla mluvčí Hasičského záchranného sboru kraje Vysočina Petra Musilová, oheň způsobený vánočními dekoracemi se rozšíří velmi rychle. „Příčina je prostá. Po zapálení se na svíčky na věnečku z chvojí zapomene a při dohořívání se plamínek rozšíří na větvičky. Od toho se pak vznítí nábytek a ostatní zařízení bytu,“ varovala Petra Musilová.


Podobný problém podle ní může způsobit i Betlémské světlo. „Je potřeba si uvědomit, že zapálenou svíčku nelze položit kamkoliv a na cokoliv. Musí být umístěna na nehořlavé podložce, a to tak, aby se i při případném převrhnutí nemohl oheň rozšířit dále. Rozhodně by lidé neměli svíčku nechávat hořet, když odchází z domu nebo když jdou spát,“ doplnila Petra Musilová s tím, že v posledních letech nemuseli hasiči v kraji Vysočina k žádnému požáru, který byl způsoben právě vánočními dekoracemi, vyjíždět.


Zásluhu na tom podle ní má i fakt, že díky používání elektrických osvětlení takřka vymizely požáry vánočních stromků. „To ale neznamená, že by si lidé neměli dávat pozor na to, co si na stromek pověsí. Nebezpečné jsou například prskavky. Od žhavých částí, které po dohoření spadnou na zem, může vzplanout koberec,“ upozornila dále mluvčí hasičů.


Kromě zboží se svíčkami prověřují pracovníci České obchodní inspekce na stáncích také vánoční stromky. „Ačkoli jsme se u nich zatím s žádnými vážnými nedostatky nesetkali, jeden problém se přesto často opakuje. Řada prodejců k nim totiž nedává účtenky, a když zákazník doklad požaduje, nejsou na to obchodníci připraveni,“ uvedl Karel Havlíček z ČOI.


Inspektoři jezdí na kontroly do větších měst i malých vsí po celém kraji. „Vyrážíme všude, kam je potřeba. Středem našeho zájmu jsou venkovní prodejci ve stáncích,“ dodal Havlíček.

Nejčastější příčiny požárů o Vánocích

Nejčastější příčinou vzniku požárů o Vánocích je bohužel lidská nedbalost - kouření, používání otevřeného ohně, nesprávná obsluha a podobně. Typickými vánočními požáry jsou ty, které zapříčíní neopatrná manipulace se svíčkami (hlavně na adventních věncích) nebo prskavkami, při nichž často hoří například samotné věnce, ubrusy, koberce nebo záclony. Kvůli zvýšené intenzitě činnosti v kuchyních při přípravách svátečních pokrmů se pak každý rok množí případy vznícení potravin při vaření. V období Vánoc hoří také velmi často odpady v popelnicích či kontejnerech, saze nebo zazděné trámy v komínech. Požáry samotných vánočních stromků v posledních letech téměř vymizely, protože většina lidí používá namísto klasických elektrické svíčky.
Zdroj: www.pozary.cz

Autor: Lucie Kubíková

9.12.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Třebíčští Snipeři vyloupili Bystřici

Ilustrační foto

Tři roky zákazu činnosti. Ochránce zvířat Ondráček se však k soudu nedostavil

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Mladý muž napadl v parku ženu ležící na lavičce

Třebíč - V parku na Gorazdově náměstí v neděli po půlnoci čtyřiadvacetiletý muž napadl a zranil ženu. „Policisté přijali na tísňové lince 158 oznámení, že se z části parku u ulice Smrtelná ozývají rány a křik. V parku policisté nalezli zraněnou ženu, nikdo další se zde nenacházel,“ řekla policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení