Hlášení o požáru přijali hasiči na tísňové lince po půl osmé ráno. „Po deváté hodině dopoledne proběhla likvidace požáru,“ informovala mluvčí hasičů Petra Musilová.

Škoda způsobená ohněm je předběžně šest milionů korun. „Požár zapříčinila nedbalost majitele nemovitosti, který vybraný popel z krbových kamen uložil na terase domu do plastové nádoby, do těsné blízkosti složeného palivového dřeva. Od žhavých uhlíků nejprve chytla plastová nádoba, následně palivové dřevo a požár se ještě před příjezdem jednotek hasičů na místo události stihl rozšířit prakticky na celý dům," doplnila mluvčí hasičů.

Hasiči proto apelují na lidi, aby při manipulaci a ukládání popela byli maximálně opatrní a obezřetní a neukládali popel do plastových nádob. „Popel má nízkou tepelnou vodivost, a proto se často stává, že jsou v něm stále obsaženy žhavé nebo doutnající uhlíky, které si uchovávají iniciační teplotu až po dobu osmasedmdesáti hodin. Tyto uhlíky o velikosti dvou milimetrů jsou schopny zapálit suché, jemné hořlavé materiály a pokud se dostanou společně do kontaktu (přesypání popelu, zafouknutí větru apod.) může dojít ke vzniku požáru,“ upozorňujekrajský vyšetřovatel příčin vzniku požárů HZS Kraje Vysočina Radek Šimka.

Popel, byť se zdá úplně vyhaslý, musí být uložený do nehořlavých nádob, které jsou neporušené a uzavíratelné. Tyto nádoby musí také vždy být umístěné v bezpečné vzdálenosti od hořlavých látek a stavebních konstrukcí z hořlavých materiálů.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Práce na silnici mezi Třebíčí a Velkým Meziříčím zatím nezačaly

Zdroj: Deník/Milan Krčmář