„V 07.26 hod ohlásil zaměstnanec odchovny selat v Udeřicích na Třebíčsku požár na Krajské operační a informační středisko Hasičského záchranného sboru kraje Vysočina. Před jeho příchodem do zaměstnání došlo k samouhašení požáru,“ oznámila mluvčí hasičů Petra Musilová.

Při požáru uhynulo třiceti selat. Poškozena byla i technologie v prostoru odchovny.
Škoda byla předběžně vyčíslena půl milionu korun.

Příčinu zjišťoval vyšetřovatel. „Příčina požáru se vyšetřuje – nejpravděpodobněji však požár způsobila technická závada na elektrickém vyhřívacím roštu,“ řekla Musilová.

Pod kamionem s prasaty se utrhla krajnice

Kamion převážející 209 živých prasat na jatka do Kostelce havaroval v úterý po sedmé hodině ráno na silnici mezi obcemi Zhoř a Jamné.
Po polích až k lesu se rozutekly na pravé straně silnice ze Zhoře do Jamného desítky zvířat.

„Od 7.30 hasiči vyprošťují zvířata z kamionu a z návěsu. Ta bez zranění budou po prohlídce naložena na náhradní vozidlo a odvezena do Kostelce, kam původně mířila na jatka. Uhynulá prasata už nakládají a odvážejí lidé z asanačního ústavu Věž,“ přiblížil včera ráno veterinář Jan Bořil z Krajské veterinární správy pro kraj Vysočina.

Hasiči dostali zabrat

„Zásah je pro hasiče náročný při vyprošťování mrtvých těl z vnitřku kamionu. Síla a obratnost je třeba k vytahování živých kusů zevnitř vozidla. Kromě toho hasiči nahánějí zaběhlá zvířata po polích. Hasiči všechno zvládají, protože mají trénink a průpravu,“ přiblížil na místě reportérovi Deníku velitel zásahu Zdeněk Vala.

Všechna prasata podle veterinářů vážila mezi 100 až 130 kilogramy.

Hasiči vyprošťovali z havarovaného kamionu s přívěsem jedno po druhém mrtvá prasata a veterináři prohlíželi ta, která přežila. Na místě řezník z Kosteleckých uzenin usmrcoval poraněná zvířata. Těla nakladač místního družstva přemisťoval na korbu automobilu, který mířil do asanačního ústavu.

Prasata se rozutekla

„Podle předběžného odhadu havárii nepřežilo a bude ještě usmrceno na padesát zvířat, ovšem přesné číslo budeme znát později. Zdravá zvířata překládáme na kamion náhradní přepravy. Předpokládám, že rozuteklá prasata se podaří sehnat dohromady odpoledne,“ popsal situaci po desáté hodině veterinář Božek Vejmelka.

Policisté dopoledne řídili kyvadlově dopravu a čekali na příjezd vyprošťovací techniky.

„Nákladní vozidlo s přívěsem najelo pravými koly na krajnici, která se pod vahou vozidla utrhla a automobil se převrátil na bok. Při nehodě byl zraněn 34letý řidič. Na ošetření byl převezen do jihlavské nemocnice. Provedenou dechovou zkouškou policisté nezjistili požití alkoholu,“ příblížila včera odpoledne policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Policisté po poledni během vyprošťování vozidla silnici uzavřeli a dopravu odkláněli na objízdné trasy.
Provoz v obou směrech obnovili ve 14 hodin 21 minut.

STANISLAV JELÍNEK
LUDĚK MAHEL