„V žádném případě se nejednalo o vichřici, pouze o výrazný přechod studené fronty. Bouřky doprovázela na této frontě zvýšená větrná aktivita. Na observatoři v Dukovanech byl naměřen největší náraz 18,3 metrů za sekundu čemuž odpovídá 66 kilometrů za hodinu. Fronta byla i velice elektricky aktivní, bylo na ni poměrně dost blesků,“ popsala Jitka Kučerová z Českého hydrometeorologického ústavu v Brně.


Největší škody napáchaly padající stromy v okolí Nových Syrovic. „Nahlášeno bylo celkem devatenáct poruch na vysokém napětí. Ve většině případu to způsobily padající stromy. Během noci a pondělního dopoledne se nám ve větší míře podařilo dodávky energie obnovit. Momentálně pracujeme na odstraňování poruch na nízkém napětí,“ řekl vedoucí regionální správy společnosti E on Petr Kristek.


Nedělní bouřka prověřila v první řadě profesionální a dobrovolné hasiče. „Na celé Vysočině jsme zaznamenali dvacet výjezdů v souvislosti se spadlými stromy. Nejhůř dopadlo Třebíčsko, kde se uskutečnilo patnáct z nich,“ uvedla mluvčí krajských hasičů Petra Musilová.


Ale nejen silný vítr byl důvodem výjezdů. Hojná elektrická aktivita způsobila hned na několika místech požáry v důsledku blesku. „Kvůli blížící se bouřce jsme předčasně ukončili pouťovou zábavu. Někteří lidé nestačili ani dojít domů a už běželi k požáru,“ informoval starosta Naloučan František Netrda. Jeden z blesků uhodil do samostatně stojící lípy, ta začala hořet. Od ní přeskočily jiskry na o dva metry dál stojící stodolu.

„Na místo byly ihned po přijetí hlášení vyslány dvě profesionální jednotky z Náměště nad Oslavou a Třebíče a tři jednotky dobrovolných hasičů z Naloučan, Pozďatína a Tasova,“ uvedla mluvčí Musilová. Kromě uskladněného sena se ve stodole nacházelo dřevo a svařovací souprava. Acetylenové lahve vynesli hasiči mimo objekt a okamžitě je začali ochlazovat. Při zásahu nedošlo k žádnému zranění, zato škoda na majetku je kolem 400 tisíc korun.

Ostatně stromy dělaly starosti hasičům i po celé pondělí. Hned čtyři spadly přes silnici u Dešova a zatarasily tak cestu do Vysočan. Stromy přes vozovku ohlásily Jaroměřice nad Rokytnou, Stařeč, Jemnice, Ocmanice a Kdousov. Nalomené stromy a větve budou hasiči na Třebíčsku likvidovali až do odpoledních hodin.