Na Vysočině v prvním pololetí meziročně ubylo požárů, zemřelo při nich ale víc lidí. Hasiči zasahovali ve 313 případech, ve srovnání s loňskem je to o 53 požárů méně. O život ale přišli tři lidé, zatímco ve stejném období loňského roku nikdo. Podle slov mluvčí krajských hasičů Petry Musilové plameny napáchaly letos škodu přes 28 milionů korun, loni to bylo téměř 30 milionů.

„Nejčastěji se na Vysočině letos vyskytovaly požáry, u nichž celková škoda nepřekročila 10 tisíc korun,“ uvedla mluvčí.

Škodou větší než milion korun skončilo letos šest požárů, loni 11. Nejčastěji vyjížděli hasiči k ohni na Jihlavsku, kde vzniklo 97 požárů. Nejméně požárů bylo na Havlíčkobrodsku (41). Nejvíc jich na Vysočině vzniklo letos stejně jako vloni v dubnu.

Za většinu požárů může podle vyšetřovatele Jiřího Zelenky špatný stav a závady na spotřebičích a lidská nedbalost. „Alarmující je počet úmyslně založených požárů, kterých bylo na Vysočině letos 49, což je o 26 více než loni,“ uvedl Zelenka.

Více událostí

Celkově letos hasiči na Vysočině v prvním pololetí zasahovali u 3 260 událostí. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku je to o 378 událostí více.

Nejčastěji hasiči zasahovali na Třebíčsku, kde vyjížděli k 926 událostem. Nejméně událostí se odehrálo na Pelhřimovsku (496).

Při událostech bylo 41 osob usmrceno, což je o čtyři více než v roce 2009. Přibylo i zraněných, loni jich bylo 600, letos o 13 víc. Nejčastěji hasiči figurovali u technických zásahů. Letos jich měli 1 760, loni to bylo 1 420 událostí.

První pololetí roku 2009 přineslo na Vysočinu čtyři živelné pohromy. Ve stejném období letošního roku se kraji podobné události vyhnuly.

JAROSLAV BUČEK (ČTK)