Otázka:

Pracuji jako OSVČ v kosmetických službách ve Středočeském kraji a koncem roku jsem byla 14 dní v nucené izolaci. Pokles tržeb jsem měla 100%. Chtěla jsem žádat o kompenzaci, ale na finančním úřadu mi tvrdí, že na kompenzaci nemám nárok, pokud si nepřiplácím nemocenské. Můžete mi poradit, jestli skutečně nemůžuo kompenzace žádat, případně jestli můžu žádat o jiný příspěvek?

Markéta Z.

 Odpověď:

V případě, že žádáte o kompenzační bonus z titulu nařízené izolace, tak se jedná vždy o významné dotčení Vaší činnosti, a proto není třeba dokazovat pokles prostřednictvím testu poklesu příjmů. Podmínkou však je, že subjekt kompenzačního bonusu je ve dnech nařízené karantény či izolace účasten nemocenského pojištění. Podrobně tuto problematiku zpracovala Finanční správa ČR na svých webových stránkách.

V této chvíli bohužel jiný příspěvek, který by OSVČ poskytoval náhradu za dobu izolace není. V případě, že byste chtěla využít kompenzací, které reflektují pokles příjmů ve srovnávacích obdobích, tak výčet všech programů naleznete na stránkách vlády ČR.

Odpověď připravila Poradna pro podnikatele Hospodářské komory ČR

Své dotazy do podnikatelské poradny posílejte na e-mail: zivnostnici@denik.cz