„Za svou praxi, tedy od roku 1978, něco takového nepamatuji. Žně dopadly katastrofálně," hlesl jednatel trnavského Zeposu Milan Štefanovič. Spokojený nemohl být s úrodou žita ani pšenice. „Akorát jarní ječmen, který jsme sklidili ještě před těmi srpnovými dešti, vyšel docela dobře. Některý měl dokonce sladovnickou kvalitu," pochválil si.

Celkově se však žně u Trnavy nevydařily. „Některá žita jsme museli dát do bioplynky, nedalo by se s nimi ani krmit," poznamenal Štefanovič. „Navíc se často muselo sklízet při vlhkosti zrna 17 až 18 procent, optimum je přitom 14. Obilí se tak muselo vozit do podniků, které mají sušičku, a člověk i tím ztratil nějakou korunu," dodal.

Špatná kvalita obilí

Další peníze zemědělci tratili kvůli špatné kvalitě obilí. Místo potravinářské pšenice za čtyři tisíce korun ji trnavští zemědělci mohli prodat maximálně jako krmnou, tedy tunu i za méně než tři tisíce korun. „Na metráku vám to pak udělá nejméně padesát až osmdesát korun," upozornil jednatel Zeposu.

Deště ve druhé polovině letních prázdnin nenapáchaly příliš škod v okolí Klučova. Většina úrody už totiž byla v tu dobu pod střechou. „Naštěstí nám zbývalo sklidit posledních asi dvacet hektarů," připomněl předseda Zemědělského družstva v Klučově Miroslav Svoboda.

Výnosy z hektaru se u pšenic pohybovaly kolem 56 metráků, do mírně nadprůměrných hodnot dozrála také řepka a ozimý ječmen.

Celkově na Vysočině dopadly žně ještě lépe. Výnosy z obilnin se pohybovaly v průměru kolem šesti tun. Kvalita a hlavně hodnoty dusíku v zrnu chyběly. Normě v tomto ohledu vyhovělo na východě republiky pouze 77 procent vzorků, které Ministerstvo zemědělství zkoumalo. „Nejlépe jsou na tom vzorky z Jihomoravského kraje, kde jich vyhovělo 89 procent, nejhůře z Vysočiny, 56 procent," shrnul mluvčí ministerstva Hynek Jordán.

Srpnové deště ovlivňují zemědělce i nyní. „Všechny práce se o tři týdny opožďují, to znamená podmítky a přípravy na osetí ozimů. Některé pozemky jsou natolik rozmáčené, že se ně nedostaneme," líčil Milan Štefanovič. „Předpovědi nám navíc zatím příliš nepřejí," doplnil.