Od klasických automatů se liší hlavně tím, že na nich lze v jedné hře vsadit více než sto korun.


Pacov příslušnou vyhlášku přijal už v září. Přestože jsou ve městě pouze dva videoterminály, není deset tisíc navíc za čtvrtletí k zahození. Směřovat budou do sportu.


Výtěžek půjde do kultury a sportu


Vítaný přísun peněz si nenechal ujít ani Pelhřimov. Od prvního října má město možnost od jednotlivých provozovatelů vybírat pět tisíc korun za čtvrtletí, což je horní taxa daná zákonem.


„Podle předběžných odhadů je ve městě až 120 přístrojů, což v ideálním případě znamená šest set tisíc navíc v městské kase. Pět set tisíc korun jsme už dali do sportu, nyní oslovíme provozovatele a začneme peníze vybírat,“ uvedl starosta Leopold Bambula.


V Humpolci se začnou peníze vybírat od prvního listopadu. Podle tajemníka Jiřího Fialy spočítal živnostenský úřad ve městě 33 terminálů. Pokud by od každého z nich přišlo ročně dvacet tisíc, přibylo by městu šest set šedesát tisíc korun.


Fiala rovněž uvedl, že pokud si příští zastupitelstvo nestanoví jiné priority, měl by výtěžek směřovat na veřejně prospěšné účely, sport a kulturu.


Vyhlášku nemusí řešit například Žirovnice, jednoduše proto, že se ve městě videoterminál nenachází. V Kamenici nad Lipou s přijetím opatření zatím váhají.


„Zatím jsme ji nevydali. Není to zase tak dlouho, co novela vyšla. Myslím, že ve městě tolik přístrojů není, ale určitě je to dobrý způsob příjmu. Určitě se tím budeme zabývat,“ přislíbil tajemník Leoš Zhorný.


Hrací terminály už zpoplatnily čtyři z pěti největších měst Vysočiny.


Vždy byla schválena maximální sazba 5000 korun čtvrtletně za přístroj. Jako první v kraji schválili novelu místní vyhlášky ve Žďáře nad Sázavou. Poplatek už byl schválen i v Jihlavě, Pelhřimově a v Havlíčkově Brodě.


Například v krajské Jihlavě je povoleno 731 terminálů a 111 výherních hracích přístrojů. Havlíčkobrodská radnice počet terminálů odhaduje na 50 až 100.
Ve Žďáře nad Sázavou byl poplatek za hrací terminály schválen už v červenci. Ve městě je povoleno kolem 190 těchto přístrojů, proto by do městské pokladny měly ročně plynout skoro čtyři miliony korun. Vybrané peníze z výherních zařízení slouží k podpoře kultury a sportu ve městě.

JAN CIHLÁŘ + ČTK