Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Většina měst na Třebíčsku zná rozpočet na příští rok

Třebíčsko - Hotový rozpočet na příští rok mají na Třebíčsku čtyři města ze šesti. S jakou částkou budou v příštích dvanácti měsících hospodařit už vědí v Náměšti nad Oslavou, Jaroměřicích nad Rokytnou, Moravských Budějovicích a v Jemnici, kde rozpočet již schválilo zastupitelstvo. Naopak Třebíč a Hrotovice vstoupí do nového roku s rozpočtovým provizoriem.

22.12.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační snímek.Foto: Deník

Společné však mají všechna města jedno na příští rok nejsou naplánované žádné velké investiční akce, většina peněz půjde do už rozdělaných projektů nebo na rekonstrukci komunikací, sídlišť a kanalizací. Řada měst také zatím čeká, zda vyjdou dotační tituly. Pokud ano, investice budou ve větším rozsahu.

To se týká i Moravských Budějovic. Příjmy a výdaje tam lehce přesahují 110 milionů korun. „Je to prakticky stejný základ jako loni, kdy nám však výsledný rozpočet zvedlo 30 milionů z dotací. Letos bychom z nich rádi získali částku okolo 40 milionů, výsledný rozpočet by měl dosáhnout 150 milionů korun," řekl starosta Vlastimil Bařinka.

V Budějovicích na investice dají 16 milionů. Hned 15 spolkne rekonstrukce ulice Palackého. „Jde o akci kraje, my se na ní spolupodílíme. Ulice se bude kompletně rekonstruovat včetně potrubí, chodníků a osvětlení," podotkl Bařinka. Dodal, že město žádá o dotační tituly ve výši 80 milionů na rekonstrukci dalších ulic, a v budoucnu by za zhruba 65 milionů rádo opravilo také náměstí Míru.

V nedalekých Jaroměřicích nad Rokytnou schválili rozpočet ve středu. „Letos je úhrn příjmové a výdajové části rozpočtu ve výši 54 milionů 284 tisíc korun," informoval starosta Jaroslav Soukup. Loňský rozpočet byl o 12 milionů vyšší právě kvůli dobíhajícím dotačním prostředkům.

Rekonstrukce kanalizace

V Jaroměřicích bude největší investiční akcí v příštím roce rekonstrukce kanalizace. „Pokud vše dobře půjde, chceme zapracovat na kanalizaci v jihovýchodní části města," podotkl Soukup. Dílo by mělo vyjít na 22 milionů korun. Většina však bude pokrytá z dotací, spoluúčast jaroměřických bude necelých pět milionů korun. Z 19,5 milionů vyhrazených na investice pak půjde šest na opravy silnice a chodníků. „Necelý milion bude stát vybudování nového hřiště v Příložanech i rekonstrukce školy v Ratibořicích. Plánujeme rozšířit i kamerový systém," dodal starosta.

V Náměšti schválili zastupitelé rozpočet na rok 2015 na setkání 10. prosince. „Rozpočet na následující rok u nás děláme vždy na konci předešlého roku, nyní nebyl důvod to měnit," konstatoval starosta Vladimír Měrka. Zatímco loni byly náměšťské příjmy ve výši 94 milionů, cifra na příští rok je o 5,5 milionů nižší. „To je daň za tvoření rozpočtu už v prosinci. Příjmy ještě mohou zvýšit dotace, ale to v tuto chvíli ještě nevíme," vysvětlil Měrka.

Na investice vyhradili náměšťští zastupitelé necelých 18 milionů. „Za čtyři miliony zrekonstruujeme Dům dětí a mládeže ve Špirkově vile, šest milionů si vyžádá kruhový objezd, tam se budou dělat chodníky, přechody, osvětlení a podobně," informoval starosta. Část peněz půjde také na projektové přípravy na akce, které by v Náměšti rádi z dotačních titulů uskutečnili v budoucnu, to se týká třeba rekonstrukce sokolovny nebo in-line dráhy u řeky.

Nejmenší částku na investice mají vyhrazenou v Jemnici. „Na investice příliš peněz vyhrazeno nemáme, jsou to asi tři miliony. Letos jsme si brali úvěr a šli do maximálních možných investic, takže letošní nižší částka nás příliš nepálí. Navíc jde o první rok nového plánovacího období, to je částka na investice nízká vždy," vysvětlil starosta Miloslav Nevěčný. I v Jemnici se bude čekat na dotační tituly (na kanalizaci), které investice ještě mohou navýšit. Celkový rozpočet je v Jemnici hodně podobný tomu letošnímu, příjmy a výdaje se ustálily na 54 milionech korun.

Mají provizorium

S rozpočtovým provizoriem do nového roku vstupují v Hrotovicích. „Rozpočet budou zastupitelé schvalovat v únoru. To už bychom měli vědět, jak dopadla položka daňových příjmů a budeme mít přehled o výsledku hospodaření," řekla tajemnice Dana Růžičková. Letošní rozpočet v Hrotovicích se pohyboval okolo 40 milionů korun, návrh toho příštího ještě není hotový. Podle Růžičkové by se příští rok v Hrotovicích mělo pracovat na komunikacích k novým parcelám nebo veřejném osvětlení.

V Třebíči se počítá s 560 milionovým rozpočtem. Zastupitelé jej budou schvalovat 29. ledna, do té doby bude město stejně jako v minulých letech hospodařit s rozpočtovým provizoriem. Na investice půjde 123 milionů, 19,3 z nich půjde na zateplení školek a podobné částka padne na revitalizaci sídliště Horka-Domky.

Autor: Tadeáš Mahel

22.12.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Třebíčští Snipeři vyloupili Bystřici

Ilustrační foto

Tři roky zákazu činnosti. Ochránce zvířat Ondráček se však k soudu nedostavil

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Mladý muž napadl v parku ženu ležící na lavičce

Třebíč - V parku na Gorazdově náměstí v neděli po půlnoci čtyřiadvacetiletý muž napadl a zranil ženu. „Policisté přijali na tísňové lince 158 oznámení, že se z části parku u ulice Smrtelná ozývají rány a křik. V parku policisté nalezli zraněnou ženu, nikdo další se zde nenacházel,“ řekla policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení