„Díky němu ale budeme muset v budoucnu zřejmě zavřít na venkově stovky prodejen," konstatoval Vladimír Stehno, předseda družstva COOP Havlíčkův Brod. Jak ale zdůraznil, není odpůrcem zákona, který by omezil nekalé jednání zahraničních řetězců. „Bohužel však, v důsledku nekompetentních zásahů do původního znění zákona v průběhu projednání, současné znění zákona nejvíce postihne nikoliv zahraniční řetězce, které mají výrazně jednodušší mechanismy vyjednávání a navíc i výrazně vyšší možnosti nákupu položek mimo ČR, ale paradoxně například i systém COOP," zdůraznil předseda havlíčkobrodského družstva.
Novela zákona zakazuje obchodním řetězcům označeným za subjekty s významnou tržní sílou, aby si neomezeně diktovaly, za jakých podmínek budou zboží od drobných dodavatelů nakupovat a prodávat, a kdy a jak budou za dodané zboží platit. COOP podle Vladimíra Stehna mohl díky vytvoření společné nákupní centrály v Čechách a na Moravě a na základě společného vyjednávání získat lepší podmínky a částečně se přiblížit podmínkám zahraničních řetězců a tím zachovat funkci stovek venkovských prodejen.
Podle jeho slov, bohužel, takto přijatý zákon postihne i COOP. „Fakticky může dojít ke zhoršení obchodních podmínek pro nás, což může vyústit v uzavření desítek, možná i stovek nejmenších prodejen na venkově. To si vážně někdo může myslet, že COOP zneužívá své významné tržní síly například v Kojetíně, Jilmu, Kraborovicích či Vepříkově v regionu Havlíčkův Brod, nebo v Mikulovicích, Slavíkovicích, či Kladrubech na Třebíčsku? V obcích s řádově dvěma stovkami obyvatel," shrnul negativa plynoucí z nového zákona předseda Stehno. Podle jeho slov tak dochází k paradoxu, že na jedné straně COOP jedná s obcemi o podporách na zachování venkovských prodejen. „A na druhé straně je totéž obchodní družstvo považováno za subjekt, který bude podléhat přísným a bohužel částečně i nesmyslným pravidlům zákona o významné tržní síle. Upřímně řešeno, začínám pochybovat o smysluplnosti našeho podnikání v tomto legislativním chaosu a zvažuji, jestli nebude lépe obchod předat do rukou vietnamských obchodníků. Ti si totiž zase až tak s tou naší legislativou hlavu nelámou," zdůraznil Stehno.
Podle jeho názoru má zákon smysl, byl však špatně nastaven. Zákon stanovuje, že veškeré subjekty, provozující obchodní činnost – týká se jen potravin), které přesáhnou objem nákupu pět miliard korun bez DPH, jsou subjekty s významnou tržní silou. Zcela jednoznačně se to týká všech zahraničních řetězců v ČR. „Pro srovnání: COOP má asi tři tisíce prodejen a celkový obrat, včetně nepotravinářského, činí ročně asi 26 miliard korun včetně DPH, ale také včetně prodeje stavebnin a podobně. Navíc COOP je pouhá značka. Různý počet prodejen provozuje celkem asi 45 obchodně aktivních družstev na území bývalých okresů. Každé družstvo je samostatný právní subjekt se svojí členskou základnou," vysvětlil Stehno v čem je mezi družstvem COOP a nadnárodními obchodními řetězci rozdíl.
Na samostatnost nejsme připraveni
„Nejjednodušší řešení by bylo zrušit centrálu COOP a obchodovat samostatně. Na to ale nejsme připraveni. Pokud bychom měli jednat sami za například Havlíčkův Brod, nedovedu si představit, že bychom dokázali zachovat stávající podmínky od dodavatelů jako Pilsner Urquel, Kofola, Coca Cola, či Nestlé. Pro tyto obří firmy budeme drobní a nezajímaví partneři," konstatoval Stehno a dodal: „Tím pádem budeme výrazně hůře nakupovat, budeme omezeni na možnostech nabídky akčních letáků a privátních značek, které sami neumíme, a to je začátek konce."
Dikce zákona má neblahý dopad na činnost nezávislých českých obchodníků. Uvedl to Zdeněk Juračka, předseda představenstva Asociace českého tradičního obchodu. „Znevýhodňuje je tak na českém trhu zejména vůči těmto řetězcům," dodal Juračka .
„Vyjádřit zásadní stanovisko k tomuto zákonu není jednoduché. Je to citlivá věc. Já zastupuji dodavatele i odběratele. Je nutné, aby byl zákon používán bez pozice síly," konstatoval pro změnu Jiří Kopáček za Českomoravský svaz mlékárenský.
Podle Marty Novákové, prezidentky Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR má novela silně diskriminační charakter, neboť brání běžnému vyjednávání mezi odběratelem a dodavatelem, navíc umožňuje dodavatelům šikanovat odběratele.