„Vedení společnosti Jatky Moravský Krumlov rozhodlo o zrušení provozování pojízdných prodejen masa ke konci minulého roku. Pojízdná prodejna společnosti k nám již nebude jezdit," píše se v oznámení na webu městyse Olbramovice.

Prodejna přitom měla při svých pravidelných návštěvách jen v městysi tři různé zastávky. „Na místní lidi zrušení jatek dopadlo. Prodejna zajížděla až přímo k domu s chráněným bydlením, kde bydlí důchodci. Pouze sešli ze schodů a v pohodlí si nakoupili. Nebyli tak na nikom závislí. Je to škoda, že taková služba skončila," litoval olbramovický starosta Roman Hybler.

Podobného názoru byl i jeden z místních podnikatelů. „Je škoda, že jatka skončila. Lidé si mohli u prodejce objednat, co chtěli, a ten jim požadované v dalším termínu dovezl. Já sám jsem nečekal, až prodejna přijede, ale zajel jsem si přímo do Krumlova. Maso bylo vždy čerstvé a kvalitní," podotkl obyvatel Olbramovic, který si nepřál uvést své jméno. Redakce je však zná.

Jak doplnil starosta Olbramovic, zajištění dodávek masa do jejich školní jídelny převzala Jatka Borotice. Podle Hyblera mohou mít podobné starosti s přerušením prodeje přímo ve vsích také Bohutice nebo Vedrovice. „Ze zkušeností vím, že zájem o takové služby je. Místní lidé čekali na dodávku s masem vždy dlouho před jejím příjezdem, až situace navozovala vzpomínky na časy dávno minulé," naznačil starosta Vedrovic Richard Janderka s tím, že službu by mohla převzít například nejbližší jatka, která jsou v Boroticích.

Zástupci firmy potvrdili, že o takovém záměru uvažují. „Pojízdná prodejna je v jednání," potvrdil jednatel společnosti Petr Krátký s tím, že v žádném případě nehodlají převzít ani odkoupit samotná moravskokrumlov­ská jatka.

Zástupce vlastníka před časem potvrdil, že krumlovská jatka od ledna přerušila činnost. „Firma pozastavila provoz a část zaměstnanců propustila. Další informace sdělovat nebudeme, je to vnitřní věc společnosti. Další vývoj má více variant, jednou z nich je možné obnovení činnosti po nějakém období. Část zaměstnanců na jatkách zůstává," řekl člen představenstva Agropodniku Pavel Vybíral mladší. Jejich pojízdné prodejny zajížděly do vesnic na Znojemsku, Moravskokrumlovsku, Třebíčsku, Pohořelicku i Břeclavsku.

Již od devadesátých let minulého století zely prázdnotou prostory jatek ve Znojmě. Stará jatka získalo tehdy město. Zastupitelstvo posléze rozhodlo vstoupit majetkovým podílem do společnosti ITL-masokombinát. Společnost zamýšlela postavit nový masokombinát v Dyji, jatka měla fakticky sloužit jako záruka za úvěr. Masokombinát nakonec nevznikl a jatka uvázla v spleti žalob, soudních sporů a trestních oznámení. Město pak vedlo vleklé soudní spory ohledně vlastnictví objektu, které skončily před dvěma lety.

Znojmo pak nabídlo prostory ke koupi. Objekt za tři a půl milionu korun koupila znojemská firma zabývající se například výrobou dřevěných lišt či podlah. Znalecký posudek jeho hodnotu odhadoval na osm milionů korun, ale za tuto cenu jej město nabízelo k prodeji marně. Ještě letos by v nově zbudovaném provozu mělo najít práci dvacet lidí