V těchto dnech přibývá lidí, kteří nakupují v obchodech na splátky. Drahými dárky chtějí udělat radost pod stromečkem svým nejbližším. Plné ruce práce mají nyní zejména prodavači v obchodech s elektronikou.

Podle prodavače elektroniky v jednom z jihlavských obchodů Jana Kabelky si zákazníci na splátky berou elektroniku v hodnotě od patnácti tisíc a více. „Myslím si, že letos zákazníci na splátky nakupují více, nápor je nepatrně větší. Je to asi díky oslabení koruny národní bankou," vyjádřil se Kabelka s tím, že na splátky si zboží bere v průměru pět až šest lidí týdně.

K sepsání smlouvy přitom podle něj stačí pouhých deset minut. „Lidé si zboží odnášejí hned po podepsání smlouvy. Splátky se platí od dalšího měsíce. Zákazník podepíše, že údaje, které uvedl, jsou pravdivé. Potřebuje občanský průkaz a další doklad totožnosti, jako je třeba řidičský průkaz nebo karta pojištěnce," přiblížil Kabelka.

Zákazník pak zaplatí kolem deseti procent navíc. „Je to podle toho, jaký typ smlouvy si zvolí. Samozřejmě i smlouvy se dají pojistit proti tomu, že člověk ztratí zaměstnání. Toto pojištění stojí padesát nebo sto korun měsíčně, záleží na hodnotě zboží," informoval dále prodavač.

Zvýšený prodej zboží na splátky zaznamenali i v prodejně s elektronikou na jihlavském Masarykově náměstí. „Teď před Vánocemi je takových nákupů více, přes rok je to individuální. Letos bych řekla, že lidé nakupují s větším předstihem," řekla prodavačka Jarmila Klimešová.

Jenže někteří lidé si zboží vezmou na splátky i přesto, že ji nebudou schopni splácet. Dluhoví poradci před neuváženým nákupem na splátky varují.

Podle asociace občanských poraden se spotřebitelé na poradny obracejí nejčastěji velmi často až po Vánocích. Televizi na dluh si na loňské Vánoce koupila například Tereza Salátová. Jak dnes říká, už nikdy by to neudělala. „Chtěla jsem udělat příteli radost, a tak jsem si vzala televizi na splátky. V dobré vůli jsem ji splatila s předstihem a po čase mi došla faktura na deset tisíc. Bylo to penále za to, že jsem televizi splatila dříve, opravdu neuvěřitelné. Všem radím, aby si na dluh nic nebrali," řekla Salátová.

Konkrétně podle jihlavské občanské poradny jsou dluhy nejčastějším problémem, které tato poradna řeší. „Tvoří prakticky padesát procent všech dotazů, které během roku řešíme," vypočítala nedávno vedoucí jihlavské poradny Alena Slavingerová.

Na poradnu v Jihlavě se v prvním pololetí letošního roku obrátilo přes pět set klientů. Problémy se zadlužením se podle pracovníků jihlavské poradny týkají různých společenských vrstev. Karel Křivánek, který lidem radí zhruba osm let, se za svou praxi setkal s lidmi na vysokých pozicích i se sociálními případy. „Seděli proti mně inženýři, advokáti, lékaři, lidé se základním vzděláním, dělníci z největší jihlavské firmy, kterým se snížily platy, takže nejde o nějakou jednolitou specifickou skupinu dlužníků," vyjmenoval různé skupiny klientů Křivánek.