Indiánské jméno

Zástupci tohoto psího plemene jsou výjimeční tím, že mají práci s dobytkem přímo v genech. Prapůvod louisianského leopardího psa není přesně znám, všeobecně se má za to, že největší pravděpodobností vznikl křížením místní populace psovitých šelem se psy, které na americký kontinent přivezli evropští osadníci.

„Psi mají i své indiánské jméno catahoula podle stejnojmenného jezera ve státě Louisiana. K hlavním charakteristikám těchto psů patří vysoká inteligence a silný teritoriální pud. Jsou to univerzální pracovní psi. Catahoula má duši vlka, rychlost greyhounda, sílu mastifa a asertivitu beaucerona," popsal vlastnosti u nás stále ještě poměrně vzácného psího plemene Boris Keka. Speciálně cvičení psi komunikují při práci s dobytkem tváří v tvář. Nekoušou jej do nohou tak, jak to dělají jiná plemena, ale důrazným štěkotem upozorní neposlušný skot na chybu a donutí jej ji napravit.

Občas si ale býk postaví hlavu a nehodlá „dobře míněné rady" poslechnout. Správně vycvičený pes musí mít v každém případě navrch. V Mitrovském dvoře se v sobotu předvedou zástupci catahoul z Německa, Rakouska, Holandska, Polska, Rumunska, Slovenska a České republiky. A proč si majitelé louisianských leopardích psů dali dostaveníčko právě tam?

„Když hledali na starém kontinentu místo, kde by mohli uspořádat setkání za podmínek co možná nejvíce se blížících těm ve Spojených státech, objevili na Vysočině ekologický statek Mitrov, který se zaměřuje na chov masného dobytka plemene aberdeen angus a zároveň disponuje speciálním sportovním areálem pro westernové sporty. A protože je jedním ze zaměstnanců statku Mitrov i čtyřletý louisianský leopardí pes Camano Island´s Elmo a současně tam již od roku 2012 probíhají pravidelně workshopy specializované na testy vloh a práci honáckých psů, bylo rozhodnuto o tom, že se historicky první mezinárodní setkání majitelů louisianských leopardích psů uskuteční v areálu Mitrovského dvora," vysvětlil Boris Keka.

Vstup zdarma

Celá akce, která začíná už ve čtvrtek a v pátek registrací a aktivitami v okolí Mitrova je přístupná i široké veřejnosti. „Vstup do areálu je volný s podmínkou mít vlastního psa vždy na vodítku. Hlavní soutěže jsou na pořadu o víkendu v sobotu to budou dobytkářské disciplíny, v neděli pak samotná výstava," doplnil Boris Keka. Na sobotní dopoledne budou navíc pro návštěvníky připraveny farmářské trhy s bohatou nabídkou regionálních potravin a výrobků a po celý den i ukázky westernových disciplín. Třešničkou na dortu pak bude synchronizovaná jízda šesti jezdkyň na koních.