VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Krize v Unipletu: Možná pomůže Mikuláš

Třebíč – Právě na Mikuláše, v pondělí 6. prosince, má být u Městského soudu v Praze projednáván návrh na změnu reorganizačního plánu třebíčské firmy Uniplet, a. s.

18.11.2010
SDÍLEJ:

Uniplet.Foto: DENÍK/Michaela Hasíková

Jaké mikulášské nadílky od soudu se bývalí zaměstnanci Unipletu dočkají, zatím není jasné.

Zhruba sedmdesátce bývalých pracovníků dluží zmíněný pletařský podnik od července výplaty a odstupné.

„Nedostali jsme tři výplaty a dozvěděli jsme se, že od července nám neplatí sociální a zdravotní pojištění. Dokonce ani finance, co nám strhávali na penzijní připojištění, do penzijních fondů nedorazily, tato pohledávka je teď mezi ostatními. Přijdeme tak i o státní příspěvek,“ postěžovala si jedna z bývalých zaměstnankyň.

Protože firma Uniplet, a. s., která byla v konkurzu, přešla do režimu takzvané reorganizace, nemohou bývalí zaměstnanci požadovat vyplacení mzdy po úřadu práce. „Reorganizace firmy je novinkou v české hospodářské a právní praxi. Často se tato možnost plete právě s konkurzem,“ varovala další bývalá pracovnice firmy.

Peníze dostali, ale propouštěli

Právě Uniplet, a. s., (do něhož byla převedena naprostá většina zaměstnanců společnosti Uniplet Třebíč, a. s.) získal v roce 2005 od státu investiční pobídku 35 milionů korun na vytvoření pracovních míst.

Paradoxně však tato firma dlouhodobě vykazovala ztrátu a propouštěla zaměstnance. V kdysi slavném pletařském podniku se šesti sty zaměstnanci zbylo letos v zimě na 140 pracovníků. Dnes je jich tam jen patnáct.

O úpadku firmy Uniplet, a. s., bylo rozhodnuto 5. září 2008. Insolvenčním soudem byla povolena reorganizace firmy a 1. září 2009 byl schválen reorganizační plán.

Změnu reorganizačního plánu má soud projednat 6. prosince.

Místopředseda představenstva Uniplet Group a. s. Oldřich Dobrý vidí případné schválení změny reorganizačního plánu jako variantu příznivější vůči bývalým zaměstnancům firmy.

Pokud by věřitelé změnu neschválili, přešla by firma pravděpodobně do konkurzu. A v případě konkurzu by na vyřízení pohledávek zaměstnanců mohlo dojít zřejmě později, nežli v případě schválení změny reorganizačního plánu.

Co je podstatou změny reorganizačního plánu Oldřich Dobrý vysvětlil: „Podstatou je, že se ve změně reorganizačního plánu navrhuje zásadním způsobem zredukovat výrobu a umožnit prodej podstatné části majetku, z něhož by měli být uspokojeni věřitelé. A sice s tím, že původně bylo k prodeji určeno daleko méně majetku. Pokud jde o zaměstnance, byli by zařazeni do skupiny věřitelů, kterým vznikly pohledávky v průběhu insolvenčního řízení. A změna reorganizačního plánu navrhuje, jak uspokojit tyto věřitele. Uspokojováni by byli průběžně z prodeje majetku, až do stoprocentní výše svých pohledávek.“

Ani ochránce práv nepomohl

Bývalí zaměstnanci Unipletu se začátkem října obrátili dopisem na ombudsmana Pavla Varvařovského.

V dopise mimo jiné zmínili, že činnost insolvenčního správce je spíše formální povahy. Odborové organizaci prý na dotaz, co mohou zaměstnanci dělat, insolvenční správce odpověděl: „Jít na pracák. Ty peníze ve společnosti prostě nejsou, tak je nemůžete dostat.“

Mimo to dřívější zaměstnanci firmy ombudsmana v dopise upozornili i na živelný rozprodej majetku firem Uniplet Třebíč, a. s. i Uniplet a. s.

Odpověď ombudsmana okomentovala bývalá zaměstnankyně Jana Smejkalová: „Napsali nám, že veřejný ochránce práv není oprávněn vstupovat do sporu mezi zaměstnanci a zaměstnavateli o nároky z pracovně právních vztahů, a to ani tehdy, když je podnik v insolvenci. Tyto spory může řešit jen soud.“

Na mzdy nezbylo

Soudkyni, která se má návrhem na změnu reorganizačního plánu 6. prosince zabývat, bývalí pracovníci Unipletu zaslali dopis s připomínkami, v nichž mimo jiné nesouhlasí se zprávou insolvenčního správce Josefa Kalamára ze společnosti Revitax. Podle nich řada chystaných opatření ve firmě již běží a snižování stavu pracovníků není ve zprávě popisováno pravdivě. Deníku se podařilo insolvenčního správce Josefa Kalamára kontaktovat na telefonu. „Kdy se zaměstnanci dočkají mzdy je otázkou toho, co bude schváleno. Pokud by došlo ke schválení reorganizačního plánu, pak by mělo dojít k výplatě dlužníkům v nějakém časovém horizontu, snad několika měsíců,“ zamýšlel se Josef Kalamár.

Na dotaz Deníku, co říká na to, že se firma i v době reorganizace nadále zadlužovala, Kalamár odpověděl: „To je věc, která souvisí s tím, že je reorganizace. A jestliže je reorganizace, tak firma pokračuje dál v podnikání. To znamená, že firma vyráběla, prodávala a pro výrobu potřebuje dodávky materiálu, energie, tepla a vody – a to se musí platit, aby se chod podniku udržel. A nakonec došlo k tomu, že nebylo na výplatu mezd a veškerá činnost byla pozastavena. Podle návrhu dlužníka by se měla do budoucna v rámci zeštíhleného stavu řešit jen otázka výroby náhradních dílů a jejich prodeje. A to by mělo v nějakém časovém horizontu vyprodukovat takové množství peněz, aby mohly být vyplacené dlužné částky bývalým zaměstnancům. Předpokládám, že se to podaří. Ale bude záležet, zda změnu reorganizačního plánu budou věřitelé ochotni akceptovat, či nikoliv.“

Psali i do Ameriky

Zoufalí bývalí zaměstnanci Unipletu se obrátili dopisem i na Bruce Pernicka, majoritního akcionáře americké společnosti Monarch Knitting Machinery Corporation, která skupinu Uniplet Group a. s. vlastní a je jedním z největších producentů velkoprůměrových pletacích strojů.
Odpověď zatím neobdrželi. Americký vlastník získal skupinu firem Unipletu v roce 2004 od České konsolidační agentury.

Autor: Eva Bártíková

18.11.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Běla Krejčová, Nevcehle, 14. října 2017, 3900 g, 52 cm
10

Podívejte se na další miminka z třebíčské porodnice a hlasujte v anketě

Pavel Kováčik.

Výsledek voleb hodnotím velmi špatně, reagoval lídr komunistů na Vysočině

V odlehlých vsích zvítězil Okamura. Moc jiných politiků se tam nehrnulo

Třebíčsko - „Jsem z toho zděšený,“ okomentoval starosta malých Lovčovic u Jemnice Josef Kolář výsledky voleb ve své vesnici. Zvítězilo tam hnutí SPD Tomia Okamury se ziskem 27,65 procent hlasů. Na Třebíčsku se tomuto politickému uskupení vůbec dařilo. S 11 procenty bylo druhé v pořadí. Na Vysočině přitom SPD skončilo čtvrté a na sousedním Žďársku dokonce sedmé.

Je to úžasný výsledek, který jsme na Vysočině nečekali, říká nová poslankyně ANO

Náměšť nad Oslavou – Do Sněmovny se dostala za hnutí ANO na Vysočině také Monika Oborná, osmadvacetiletá projektová manažerka v zemědělství z Náměště nad Oslavou. Kraj tak má nyní čtyři poslance oproti dřívějším dvěma. Hnutí Andreje Babiše tu získalo 28,63 procent hlasů a převálcovalo dříve dominantní sociální demokracii.

Hodnocení voleb: Zklamání i naděje politiků

Vysočina - Politici a odborníci z Kraje Vysočina komentují výsledky voleb

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Vysočina - Strana TOP 09 se do poslanecké sněmovny dostala takříkajíc s odřenýma ušima.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení